videomanipulatsia ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ლიზა იასკო თუ ინგა გრიგოლია – ვინ უწოდა მიხეილ სააკაშვილს “ძვირფასი მამაკაცი”?
2022 წლის 22 ოქტომბერს ხელისუფლების მხარდამჭერმა და ოპოზიციის მადესკრედიტირებელმა გვერდმა “არ აგარევინებთ” ვიდეო გამოაქვეყნა, სადაც ტვ პირველის ჟურნალისტის, ინგა გრიგოლიას სიტყვებს “ჩემი ძვირფასი მამაკაცი მიხეილ
სააკაშვილის შესახებ ირაკლი კობახიძის ყალბი ციტატა ვრცელდება
1 თებერვალს ყალბმა ფეისბუქ ანგარიშმა ბიწაძე ნანამ “ქართული ოცნების” თავმჯდომარის ირაკლის კობახიძის ფოტო გამოაქვეყნა, რომელსაც თან ერთვის შემდეგი ფრაზა: “ევროპა 25 წელი აწამებდა უდანაშაულოდ დაჭერილ
იწინასწარმეტყველა თუ არა ჰოლანდიელმა მკვლევარმა თურქეთსა და სირიაში მომხდარი მიწისძვრა?
6 თებერვალს სოციალურ ქსელში თურქეთში მომხდარი მიწისძვრის შესახებ ჰოლანდიელი სეისმოლოგის ფრანკ ჰოხერბეიტსის (Frank Hoogerbeets) “წინასწარმეტყველება” სხვადასხვა ფეისბუკ ანგარიშის (1, 2, 3, 4), ფეისბუკ გვერდისა და
ვინ ითხოვს დასავლეთ უკრაინის პოლონეთისთვის გადაცემას: მორავიეცკი თუ а вот мой яндекс кошелек?
6 თებერვალს რუსულ პროპაგანდისტულ მედიასა (ПРАВДА, Life.ru, informer) და ფეისბუკის რუსულენოვან ანგარიშებზე ( 1,2, 3, 4, 5, 6, 7) გავრცელდა ინფორმაცია, თითქოს პოლონეთის პრემიერ-მინისტრმა მატეუშ
თურქეთზე გურამ ფალავანდიშვილის სახელით ყალბი პოსტები ვრცელდება
თურქეთში 6 თებერვალს მომხდარი  დამანგრეველ მიწისძვრებთან  დაკავშირებით ფეისბუქში “ბავშვთა უფლებების დაცვის საზოგადოების” დამფუძნებლის გურამ ფალავანდიშვილის სახელით პოსტები ვრცელდება. ტექსტების მიხედვით, ფალავანდიშვილი თურქეთში მომხდარ მიწისძვრას ღვთის
დეზინფორმაცია, თითქოს გერმანიის მოსახლეობის 94% უკრაინისთვის ტანკების გადაცემის წინააღმდეგია
2 თებერვალს “ალტ-ინფოს” გადაცემაში “დღის კომენტარი” ერთ-ერთმა წამყვანმა თენგო ომანიძემ თქვა, რომ გერმანიაში ჩატარებული კვლევის მიხედვით, გამოკითხულთა 94% უკრაინისთვის ტანკების გადაცემის წინააღმდეგი იყო, თუმცა ზეწოლის
ფეისბუქზე ქეთი დევდარიანის კომენტარი კონტექსტის გარეშე ვრცელდება
4-5 თებერვალს ფეისბუქ-გვერდმა სარკაზმელები და ინდივიდუალურმა ანგარიშებმა (1,2,3,4) ტელეკომპანია ფორმულას გადაცემიდან “დაკარგული დრო” ამოჭრილი მონაკვეთი გაავრცელეს. 5 თებერვალს იგივე მონაკვეთი ტელეკომპანია POSTV-ის ფეისბუქ გვერდზეც გამოქვეყნდა.