Untitled 1 2 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
Newsweek-ის და FRANC-TIREUR-ის სახელით ვოლოდიმირ ზელენსკის გაყალბებული კარიკატურები ვრცელდება
21-23 მარტს კრემლისტურ მედიასა (Украина.ру და news-kiev.ru) და ფეისბუკის რუსულენოვან (1, 2, 3) და ქართულენოვან (1, 2) ანგარიშებზე უკრაინის პრეზიდენტის, ვოლოდიმირ ზელენსკის, გამოსახულებით ორი სხვადასხვა
რა წერია გაეროს საგამოძიებო კომისიის დასკვნაში რუსეთ-უკრაინის ომის დანაშაულებზე?
16 მარტს გაეროს ადამიანის უფლებათა დამოუკიდებელმა საერთაშორისო საგამოძიებო კომისიამ უკრაინაში ომის დანაშაულებთან დაკავშირებით ანგარიში წარადგინა. ამავე დღეს რუსულ პროპაგანდისტულ მედიაში (ren.tv, ura.news) გამოქვეყნდა ინფორმაცია, რომ
dezinphormatsia 10 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
მოითხოვა თუ არა ჰააგის სასამართლოს პროკურორმა პუტინის დაპატიმრება ძმის გათავისუფლების სანაცვლოდ?
17 მარტს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმირ პუტინის დაკავების ორდერი გასცა. მალევე კრემლის აქტორებმა პუტინის დაკავების ორდერის გაცემა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის,
dezinphormatsia 9 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
თქვა თუ არა ბაიდენმა, რომ პრეზიდენტ გორბაჩოვთან მოლაპარაკებებისთვის მზადაა?
20 მარტს ფეისბუქ-ანგარიშებმა ირაკლი ირემაძე და დაათ ცაბაძე აშშ-ის პრეზიდენტის, ჯო ბაიდენის ფოტო და ციტატა გამოაქვეყნეს. მათი მტკიცებით, ბაიდენმა განაცხადა, რომ კონფლიქტის ესკალაციის თავიდან ასაცილებლად,
videomanipulatsia ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ვის მიემართება გორდონის მუქარა – საქართველოს თუ რუსეთს?
16 მარტიდან ფეისბუქ მომხმარებლები უკრაინელი ჟურნალისტის დიმიტრი გორდონის მიერ საქართველოს შესახებ გაკეთებულ განცხადებაზე ავრცელებდნენ ინფორმაციას. მომხმარებლების ნაწილი ავრცელებდა გორდონის ვიდეოს (1,2,3,4), რომელშიც ჟურნალისტი სვამს შეკითხვას,
6 ქართული სიმღერა, რომელიც “ალტ-ინფომ” საპროტესტო აქციებზე ვერ გაიგონა
14 მარტს კრემლისტური არხის ალტ-ინფოს გადაცემაში “ალტ-ანალიტიკა” პარტია “კონსერვატიული მოძრაობის” თავმჯდომარემ გიორგი ქარდავამ, “უცხოეთის გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ” კანონპროექტის საწინააღმდეგო აქციებზე საუბრისას აღნიშნა, რომ ამ აქციების
ვინ იყენებს რეიგანის ფრაზას “აგენტების კანონის” მოწინაღმდეგეების დისკრედიტაციისთვის?
14 მარტს ტელეკომპანია “იმედის” და “POSTV-ის” ახალი ამბების ფეისბუქ გვერდებზე სახელისუფლებო ექსპერტის გია გაბრიჭიძის პოსტი გავრცელდა, რომელშიც ის “ქართული ოცნების” თავმჯდომარის ირაკლი კობახიძის ამავე დღეს
Свободная Пресса-ს 3 დეზინფორმაცია ბავშვებთან დაკავშირებულ საკითხებზე
2023 წლის 11 მარტს, ინტერნეტგამოცემა “საქართველო და მსოფლიოს” ვებ გვერდზე გამოქვეყნდა სტატია სახელწოდებით “მსოფლიოს მართავენ ბავშვები, ვინ მართავს ბავშვებს?” სტატიაში საუბარია ე.წ “დასავლურ ბავშვოცენტრიზმზე”, რაც