29 მარტს ფეისბუქ-გვერდმა 𝔐𝔢𝔯𝔞𝔟 𝔇𝔩𝔦𝔰𝔥𝔳𝔦𝔩𝔦 Live შერეული საბრძოლო ხელოვნების მებრძოლის მერაბ დვალიშვილის პირდაპირი ეთერი შემდეგი აღწერით გამოაქვეყნა:  “10000$ ნაღდად მივცემ პირველ 460 ადამიანს ვინც გამოიცნობს
Untitled 1 1 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
Courrier International-ის სახელით ზელენსკიზე მორიგი გაყალბებული კარიკატურა ვრცელდება
5-6 აპრილს რუსულენოვან პროპაგანდისტულ მედიაში ( Ukraina.ru, news-kiev.ru, zmaps.ru), ასევე ფეისბუკის რუსულენოვან ანგარიშებზე (1, 2) უკრაინის პრეზიდენტის, ვოლოდიმირ ზელენსკის, გამოსახულებით ფრანგული ჟურნალის Courrier International-ის გარეკანის
dezinphormatsia 3 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ჩანაცვლდა თუ არა გერმანიაში სიტყვა “დედა” ტერმინით “მშობიარე პირი”?
4 აპრილს ადვოკატმა ირაკლი ზაქარეიშვილმა ფეისბუქზე დაწერა, რომ გერმანიაში განიხილება კანონპროექტი, რომლის დამტკიცების შემთხვევაში სიტყვა “დედა” “მშობელი/დამბადებელი პირით” შეიცვლება, ხოლო 5 აპრილს ფეისბუქ-მომხმარებელმა Ermile Nemsadze
dezinphormatsia ukrainis thavdatsvis sainphormatsio regioni ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
იწვევენ თუ არა უსახლკარო ამერიკელებს “უკრაინის თავდაცვის საერთაშორისო ლეგიონში” გასაწევრიანებლად?
4 აპრილიდან ქართულ (1,2) და რუსულენოვანი (1,2,3,4,5,6,7) პროფილები, ასევე რუსულენოვანი გვერდი კედელზე გაკრული პლაკატის ფოტოს ავრცელებდნენ, რომელზეც სკამზე მძინარე შავკანიან მამაკაცს ვხედავთ. პლაკატზე ინგლისურ ენაზე
ვიდეომანიპულაცია, თითქოს უკრაინაში მართლმადიდებლური ტაძარი დაწვეს
6-7 აპრილს ქართულ (1,2,3,4) და რუსულენოვანმა (1,2,3) ანგარიშებმა გაავრცელეს ვიდეო, რომელშიც ჩანს, როგორ იწვის ეკლესიის შენობა. თანდართული აღწერით მიხედვით, ეკლესია უკრაინაში მდებარეობს და ის უკრაინელებმა