5 მაისს სოციალურ ქსელში ფეისბუკ პორფილის ნანა ბიწაძის  პოსტი გავრცელდა, რომელშიც  იგი ნეაპოლელი ქალისგან მიღებული მემკვიდრეობის შესახებ წერს. პოსტის თანახმად, ნანა ბიწაძე 22 წელია, რაც
dezinphormatsia isev korono ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ამერიკაში ბავშვებში გავრცელებულ ტვინის აბსცესთან ვაქცინაციის კავშირი არ დადგენილა
30 აპრილს ფეიბუკ მომხმარებელმა მაია თვალთვაძემ თავის პირად პროფილზე გამოაქვეყნა პოსტი, სადაც წერს, რომ აშშ-ის დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრებმა (CDC) სამხრეთ ნევადაში დაიწყო გამოძიება
Gen-Z თაობის ბოლო ზარი თუ ამერიკული ბენდი – რას ასახავს ვიდეო?
24 აპრილს ფეისბუქ გვერდმა ჩემი საქართველო აქ არის გამოაქვეყნა ვიდეო, რომელშიც რამდენიმე ახალგაზრდა ჩანს. მათგან ერთ-ერთი ბეისბოლის ბიტას ნაგვის ურნას ურტყამს, მეორე მიწაზე გორაობს და
დეზინფორმაცია, თითქოს კანადის პრემიერ-მინისტრმა ვაქცინაციას ექსპერიმენტი უწოდა
26-28 აპრილს ფეისბუქზე გავრცელდა პოსტები კანადის პრემიერ-მინისტრ ჯასტინ ტრუდოს შესახებ, სადაც საუბარია ტრუდოს დამოკიდებულებაზე ვაქცინაციის მიმართ. პოსტებში აღნიშნულია, რომ პრემიერ ტრუდოს განცხადებით, ის ვაქცინების გაკეთებას
natsilobriv mtsdari 1 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რა წერია Politico-ს სტატიაში უკრაინის კონტრშეტევასა და ბაიდენის ადმინისტრაციის რეაქციაზე?
30 აპრილიდან მწერალი მერაბ რატიშვილი და რამდენიმე ქართულ და რუსულენოვანი (1,2,3) ფეისბუქ ანგარიში, მათ შორის, ყოფილი უკრაინელი დიპლომატი ანდრიი ტელიჟენკო, ავრცელებდნენ ინფორმაციას, რომ გამოცემა Politico-ს
რა ვიცით აქონდროპლაზიის სამკურნალო პრეპარატსა და მისი დაფინანსების პროგრამებზე სხვადასხვა ქვეყანაში?
აპრილში მთავრობის ადმინისტრაციასთან აქონდროპლაზიის დიაგნოზის მქონე ბავშვების მშობლების მიერ ამ იშვიათი გენეტიკური დაავადების სამკურნალო მედიკამენტის შემოტანისა და დაფინანსების მოთხოვნით გამართულმა საპროტესტო აქციებმა პერმანენტული ხასიათი მიიღო.
რა წერია დანიურ კვლევაში, რომელსაც ქართველი ანტივაქსერები მანიპულაციურად ავრცელებენ?
12-14 აპრილს ფეისბუქ-ანგარიშებმა კობა ავთანდილის ძე კუპრაშვილი და Mano Beridze ახალი დანიური კვლევის შესახებ პოსტები გამოაქვეყნეს. ისინი წერენ, რომ ჩატარებული კვლევის მიხედვით, ფაიზერის ვაქცინის სამი
კამალა ჰარისის ჰოვარდის უნივერსიტეტში მიმართვის გავრცელებული ვიდეო გაყალბებულია
29 აპრილიდან მწერალი მერაბ რატიშვილი, ასევე სხვა ქართულ და რუსულენოვანი (1,2,3,4,5,6,7) ფეისბუქ ანგარიშები ამერიკის შეერთებული შტატების ვიცე-პრეზიდენტის კამალა ჰარისის ვიდეოს ავრცელებდნენ, რომელშიც ჰარისი შემდეგ ფრაზას