20 სექტემბერს ფეისბუქ-ანგარიშმა “Eduard Jishkariani” გაავრცელა პოსტი, რომელშიც პოლონურ გამოცემაზე დაყრდნობით წერს, რომ პოლონეთის პრეზიდენტმა, ანდჟეი დუდამ ვოლოდიმირ ზელენსკისთან შეხვედრა გააუქმა. ასევე, ჯიშკარიანის მტკიცებით, 19
sotsialur qselshi mamuka khazaradzis sakhelith qhalbi tsitata vrtseldeba ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
სოციალურ ქსელში მამუკა ხაზარაძის სახელით ყალბი ციტატა ვრცელდება
18 სექტემბერს ფეისბუკ-მომხმარებელმა ქველმოქმედების შესახებ პარტია “ლელოს” დამფუძნებლის, მამუკა ხაზარაძის ციტატა გამოაქვეყნა. პოსტის თანახმად, ხაზარაძე აცხადებს, რომ ქველმოქმედება მისი საქმე არ არის: მამუკა ხაზარაძე: “მომიტევეთ,
thqva thu ara thina bokuchavam rom kandidatis statusis armisaghebad qhvelapheri unda gaakethon ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
თქვა თუ არა თინა ბოკუჩავამ, რომ კანდიდატის სტატუსის არმისაღებად ყველაფერი უნდა გააკეთონ?
18 სექტემბერს პროსახელისუფლებო მედია POS TV-მ, ასევე, ანტიოპიზიციურმა და სახელისუფლებო ანონიმურმა ფეისბუქ-გვერდებმა და ანგარიშებმა (1,2,3) გაავრცელეს ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის დეპუტატის, თინა ბოკუჩავას 10-წამიანი ვიდეო, რომელშიც
stsemes thu ara lvivis skolashi mastsavlebeli rusulad saubris gamo ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
სცემეს თუ არა ლვივის სკოლაში მასწავლებელი რუსულად საუბრის გამო?
16 სექტემბერს სოციალურ ქსელში ლვივის ერთ-ერთ სკოლაში გადაღებული ვიდეო გავრცელდა. პოსტის თანახმად, მშობლებმა გაიგეს, რომ მასწავლებელი მოსწავლეებს გაკვეთილზე რუსულად ელაპარაკებოდა და სკოლაში მიუვარდნენ. ვიდეოში ჩანს,