asakhavs thu ara gavrtselebuli video uzbekethshi bavshvtha trephikings ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ასახავს თუ არა გავრცელებული ვიდეო უზბეკეთში ბავშვთა ტრეფიკინგს?
25-27 სექტემბერს ფეისბუქ ანგარიშებმა (1, 2, 3.) გაავრცელეს პოსტი, სადაც აცხადებენ, რომ უზბეკეკეთში დაიჭირეს მუსლიმი მძღოლი, რომელსაც 25 ბავშვი მანქანით გადაყავდა. მათი მტკიცებით, დაკავებულმა აღიარა,
ra dezinphormatsias avrtselebs alt inpho kanadis parlamentshi natsisti veteranis vizitze ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რა დეზინფორმაციას ავრცელებს ალტ-ინფო კანადის პარლამენტში ნაცისტი ვეტერანის ვიზიტზე?
26 სექტემბერს კრემლისტური მედია “ალტ-ინფოს” ფეისბუქ-გვერდმა ალტერინფო გაავრცელა გადაცემა “რეალპოლიტიკას” ლაივ-ვიდეო, რომელშიც წამყვანი, ზურაბ მახარაძე ამბობს, რომ უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ კანადის პარლამენტში ჩაიყვანა 98
rogor manipulirebs saqarthvelo upirveles qhovlisa evrokavshiris tsiphruli servisebis aqtith12 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
როგორ მანიპულირებს “საქართველო უპირველეს ყოვლისა” ევროკავშირის “ციფრული სერვისების აქტით”?
23 სექტემბერს პორტალმა “საქართველო უპირველეს ყოვლისა” ევროკავშირის ციფრული სერვისების აქტის (Digital Service Act) შესახებ The European Conservative-ის სტატიის ქართულენოვანი თარგმანი გამოაქვეყნა სათაურით “დემოკრატია გითვალთვალებთ: დიდი
ras ithvalistsinebs mitsis sistemuri registratsiis rephorma ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რას ითვალისწინებს მიწის სისტემური რეგისტრაციის რეფორმა?
21 სექტემბერს ფეისბუქ ანგარიშმა ნაცნობი უფნობი საქართველოში მიწის სისტემური აზომვის შესახებ პოსტი და ვიდეო გამოაქვეყნა. ანგარიში ირწმუნება, რომ საქართველოში მიწის სისტემური წერტილოვანი აზომვა ახალი ციფრული
moutsoda thu ara WEF ma mthavrobebs kovid sakontsentratsio banakebis ashenebisken ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
მოუწოდა თუ არა WEF-მა მთავრობებს კოვიდ-საკონცენტრაციო ბანაკების აშენებისკენ?
21 სექტემბერს სოციალური ქსელის მომხმარებლებმა (Gvantsa Grimaldi, Giorgi Mamisashvili) კოვიდ-საკონცენტრაციო ბანაკების აშენების შესახებ გაავრცელეს ინფორმაცია. გამოქვეყნებული პოსტების თანახმად, მსოფლიო ეკონომიკურმა ფორუმმა (WEF) მოუწოდა მთავრობებს, რომ
volodimir zelenskis datsvis tsevrze USA TODAY s sakhelith videophabrikatsia vrtseldeba 1 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ვოლოდიმირ ზელენსკის დაცვის წევრზე USA TODAY-ს სახელით ვიდეოფაბრიკაცია ვრცელდება
განახლება 12.10.2023: მასალას დაემატა ნიუ-იორკში გადაღებული ფოტოები, რომლითაც დასტურდება, რომ ბარი, რომელიც კადრებში ჩანს, 2023 წლის იანვარში დაიხურა, შესაბამისად, სექტემბერში გადაღებულ ვიდეოში მისი ბანერი ვერ
moutsoda thu ara natos maghalchinosanma alianss belgradis dabombvisken ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
მოუწოდა თუ არა ნატოს მაღალჩინოსანმა ალიანსს ბელგრადის დაბომბვისკენ?
24-25 სექტემბერს ფეისბუქ გვერდებმა (1, 2, 3.), მათ შორის გვერდმა “პატრიოტთა ალიანსის მხარდამჭერები” გაავრცელეს პოსტი, რომლის მიხედვითაც ნატოს მაღალჩინოსანმა გიუნტერ ფელინგერმა განაცხადა, რომ NATO-მ უნდა
dezinphormatsia thithqos qharabaghidan okupirebul aphkhazethshi ethnikuri somkhebis chasakhleba igegmeba10 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
დეზინფორმაცია, თითქოს ყარაბაღიდან ოკუპირებულ აფხაზეთში ეთნიკური სომხების ჩასახლება იგეგმება
25 სექტემბერს პროსახელისუფლებო ფეისბუქ-გვერდმა ლიდერი 41 გამოაქვეყნა ინფორმაცია, რომ ყარაბაღიდან გამოყვანილ სომხეთის 40 000-მდე მოქალაქეს ოკუპირებულ აფხაზეთში, საქართველოს მოქალაქეების სახლებში დაასახლებენ. გვერდის მტკიცებით, ჩასახლებას სომეხი
dezinphormatsia thithqos kievshi restorani momkhmareblebs qharabaghis kvamlith mtsvads sthavazobs ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
დეზინფორმაცია, თითქოს კიევში რესტორანი მომხმარებლებს “ყარაბაღის კვამლით” მწვადს სთავაზობს
20 სექტემბერს რუსულმა პროპაგანდისტულმა მედიამ Украина.ру (1,2,) ZOV Xарьков, ZOV Запорожие გაავრცელეს ინფორმაცია, რომ კიევში, რესტორანი Мама Гочi სპეციალური აქციით სტუმრებს სთავაზობს “მწვადს ყარაბაღის კვამლით”
khvicha kvaratskhelias shesakheb levan berdzenishvilis video ukonteqstod vrtseldeba 1 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ხვიჩა კვარაცხელიას შესახებ ლევან ბერძენიშვილის ვიდეო უკონტექსტოდ ვრცელდება
23 სექტემბერს პროსახელისუფლებო მედია POS TV-მ, ასევე, ანონიმურმა ფეისბუქ-ანგარიშმა სამუშია სამუშია გაავრცელეს ლიტერატურათმცოდნე ლევან ბერძენიშვილის 10-წამიანი ვიდეო, რომელსაც თან ერთვის ქართველი ფეხბურთელის, ხვიჩა კვარაცხელიას ფოტო.
vin amtkitsebs thithqos ukrainashi mebrdzoli qarthvelebi aphkhazethze thavdaskhmas gegmaven ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ვინ ამტკიცებს, თითქოს უკრაინაში მებრძოლი ქართველები აფხაზეთზე თავდასხმას გეგმავენ?
21 სექტემბერს პორტალის “საქართვლო უპირველეს ყოვლისა” (Geo-first.com) ფეისბუკ-გვერდზე Georgia First NEWS უკრაინაში მებრძოლი ქართული ეროვნული ლეგიონის შესახებ გაავრცელდა ინფორმაცია. გამოქვეყნებული პოსტის თანახმად, “ქართული ეროვნული ლეგიონის”
miulotsa thu ara entoni blinkenma somkheths mthiani qharabaghis dathmoba ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
მიულოცა თუ არა ენტონი ბლინკენმა სომხეთს მთიანი ყარაბაღის დათმობა?
21 სექტემბერს ანონიმურმა ფეისბუქ-ანგარიშმა “ქართველი ქართველი” გამოაქვეყნა ფეისბუქ-სტატუსი, რომლის თანახმადაც აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა, ენტონი ბლინკენმა სომხეთს მთიანი ყარაბაღის დათმობა მიულოცა. ინფორმაცია, რომ აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა