2023 წლის 24 ივნისს ფეისბუქ-მომხმარებელმა Gia Gia Gia-მ გამოაქვეყნა რუსულენოვანი ვიდეო მცირეწლოვანი და-ძმის შესახებ, რომლებმაც მამა სატანის თაყვანისმცემელი პედოფილების კულტის ლიდერობაში, სექსუალურ ძალადობაში, ბავშვების მკვლელობასა
dezinphormatsia thithqos israelshi iesos khseneba kanonith akrdzalulia ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
დეზინფორმაცია, თითქოს ისრაელში იესოს ხსენება კანონით აკრძალულია
9 ოქტომბერს ფეისბუქზე” გავრცელდა ვიდეო, სადაც მისი ავტორი ისრაელის შესახებ საუბრობს. ვიდეოს თანახმად, ისრაელში ერთი და იმავე სქესის მქონე პირთა ქორწინება და ბავშვების შვილად აყვანა
gamoushva thu ara ukrainis phostam SS galitsiis veteranisadmi midzghvnili saphosto marka ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
გამოუშვა თუ არა უკრაინის ფოსტამ “SS გალიციის” ვეტერანისადმი მიძღვნილი საფოსტო მარკა?
2023 წლის 28 სექტემბერს რუსულენოვანმა ფეისბუკ ანგარიშებმა (1, 2) გამოაქვეყნეს პოსტი, რომლის მიხედვითაც უკრაინის ფოსტამ გამოუშვა მარკების სერია, რომელიც SS “გალიციის” ვეტერან იაროსლავ გუნკას ეძღვნება.
gadaamisamartha thu ara ashsh ma ukrainisthvis gankuthvnili dakhmareba israelshi ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
გადაამისამართა თუ არა აშშ-მა უკრაინისთვის განკუთვნილი დახმარება ისრაელში?
7 ოქტომბერს კრემლისტური მედია სეზონი TV-ის ფეისბუქ-გვერდზე, ასევე, კრემლისტურ ალტ-ნიუსსა და Telekompania Akhali-ს გვერდზე გამოქვეყნდა ინფორმაცია, რომ აშშ-მა ისრაელისთვის 8 მილიარდი დოლარის ოდენობის დახმარება დაამტკიცა.
aghiara thu ara kisinjerma rom hitleris khelisuphlebashi moqhvana ashsh shi daigegma ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
აღიარა თუ არა კისინჯერმა, რომ ჰიტლერის ხელისუფლებაში მოყვანა აშშ-ში დაიგეგმა?
30 სექტემბერს ფეისბუქ-მომხმარებელმა ბესო ბესო გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც, ავტორის მტკიცებით, ამერიკელი დიპლომატის, ჰენრი კისინჯერის მოსაზრებებია ციტირებული. მოცულობით ციტატაში, რომელსაც პოსტის ავტორი კისინჯერს მიაწერს, ვკითხულობთ, თუ
arsebobs thu ara mtkitsebuleba ukrainis mier hamasisathvis iaraghis gadatsemaze rusuli propaganda iaraghis shavi bazris shesakheb ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
არსებობს თუ არა მტკიცებულება უკრაინის მიერ ჰამასისათვის იარაღის გადაცემაზე – რუსული პროპაგანდა იარაღის შავი ბაზრის შესახებ
8 ოქტომბერს ქართულენოვანმა ფეისბუქ მომხმარებელმა ვიდეო გამოაქვეყნა,რომელშიც იარაღი ჩანს და არაბულ ენაზე კაცის ხმა ისმის. ვიდეოს აღწერის თანახმად, უკრაინელებმა ჰამასს იარაღი მიჰყიდეს და ისინი უკრაინის