pheisbuqze beqa grigoriadisis saprotesto baneris daredaqtirebuli photo vrtseldeba ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ფეისბუქზე ბექა გრიგორიადისის საპროტესტო ბანერის დარედაქტირებული ფოტო ვრცელდება
6 ოქტომბერს ანონიმურმა ფეისბუქ-ანგარიშმა Kote Afxazi გამოაქვეყნა ფოტო, სადაც მარტის აქციების მონაწილე, დაპატიმრებული ლაზარე გრიგორიადისის მამას, ბექა გრიგორიადისს, სავარაუდოდ, “მთავარი არხის” დამფუძნებელი ნიკა გვარამიას შეურაცხმყოფელი ბანერი უჭირავს
manipulatsia thithqos saakashvilma 2008 tsels kheli moatsera dokuments thu sad gadioda saokupatsio khazi ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
მანიპულაცია, თითქოს სააკაშვილმა 2008 წელს ხელი მოაწერა დოკუმენტს, თუ სად გადიოდა საოკუპაციო ხაზი
6 ნოემბერს ფეისბუქ-მომხმარებლებმა ვერა-ციცინო ხარაბაძე, Oboladze Gia და ირმა ხახუტაიშვილი გაავრცელეს პოსტი, რომლის მიხედვითაც 2008 წელს საქართველოს იმდროინდელმა პრეზიდენტმა, მიხეილ სააკაშვილმა ხელი მოაწერა დოკუმენტს, სადაც
zaluzhnis gadaqhenebis da ukrainashi samkhedro gadatrialebis dasaanonseblad Deepfake video gamoiqhenes ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ზალუჟნის გადაყენების და უკრაინაში სამხედრო გადატრიალების დასაანონსებლად Deepfake ვიდეო გამოიყენეს
7-8 ნოემბერს ფეისბუკზე ქართულ (1, 2, 3.) და რუსულენოვანმა (1, 2, 3, 4, 5) ანგარიშებმა გაავრცელეს ინფორმაცია უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალ ვალერი ზალუჟნის შესახებ. პოსტების თანახმად, რომელსაც ვიდეო ერთვის თან,
video ara israelis armiis aramed hamaseli teroristebis mier moklul adamianebs asakhavs ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ვიდეო არა ისრაელის არმიის, არამედ ჰამასელი ტერორისტების მიერ მოკლულ ადამიანებს ასახავს
4 ნოემბერს ადვოკატმა ირაკლი ზაქარეიშვილმა გაავრცელა ვიდეო, რომელიც, მისი ინფორმაციით, ებრაელი ჯარისკაცების მიერ ისრაელის მოქალაქეების დახოცვას ასახავს. “შიგნითაც და გარეთაც ებრაელი ჯარისკაცები არიან! ვიდეოს ბოლოს
msakhiobi patrik stiuartis sakhelith nakhshirtsqhlebis shemtsvel sakvebze mtsdari inphormatsia vrtseldeba ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
მსახიობი პატრიკ სტიუარტის სახელით ნახშირწყლების შემცველ საკვებზე მცდარი ინფორმაცია ვრცელდება
3 ნოემბერს ფეისბუკ მომხმარებელმა მაია თვალთვაძემ გამოაქვეყნა რუსულ ენაზე გახმოვანებული ვიდეო, რომელშიც მსახიობი პატრიკ სტიუარტი მარტივი ნახშირწყლების შემცველი პროდუქტის შესახებ საუბრობს. მსახიობის თქმით,  ტორტები, ნამცხვრები,