dezinphormatsia thithqos iaponia vaqtsinebith genotsidis gamo gamodziebas ithkhovs ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
დეზინფორმაცია, თითქოს იაპონია “ვაქცინებით გენოციდის” გამო გამოძიებას ითხოვს
2024 წლის 22 მაისს ფეისბუქ-პროფილმა მაია თვალთვაძემ გამოაქვეყნა პოსტი, რომლის თანახმადაც Covid-19-ის საწინააღმდეგო mRNA ვაქცინები ე.წ “ტურბო კიბოს” იწვევს და იაპონია “გლობალისტური ელიტების” მიერ “mRNA
gegmavs thu ara evrokavshiri qarthuli otsnebis mighebul kanonze reagirebas ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
გეგმავს თუ არა ევროკავშირი “ქართული ოცნების” მიღებულ კანონზე რეაგირებას და როგორ აშუქებს ბორელის განცხადებას სახელისუფლებო მედია?
27 მაისს პროსახელისუფლებო სარედაქციო პოლიტიკის მქონე მედიებმა TV Imedi, POSTV – ანალიტიკა, Newshub.ge – ნიუსჰაბი და ფეისბუკ ანგარიშმა (1) საგარეო პოლიტიკისა და უსაფრთხოების საკითხებში  ევროკავშირის
პრეზიდენტი
ვინ და როგორ მანიპულირებს პრეზიდენტის 26 მაისის გამოსვლით?
26 მაისს პოლიტოლოგმა ირაკლი გოგავამ ფეისბუქზე გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე საქართველოს პრეზიდენტის სიტყვით გამოსვლას გამოეხმაურა. ვრცელ ტექსტში 11 პუნქტია გამოყოფილი და ერთ-ერთ
ra inphormatsia vrtseldeba evropul seskhebze da evrokavshirthan saqarthvelos savatchro urthierthobaze123 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რა ინფორმაცია ვრცელდება ევროპულ სესხებზე და ევროკავშირთან საქართველოს სავაჭრო ურთიერთობაზე?
1 მაისს პოლიტოლოგმა ირაკლი გოგავამ Postv-ის გადაცემაში “POSTV – ანალიტიკა” საქართველოსა და ევროკავშირის სავაჭრო ურთიერთობების შესახებ ისაუბრა. გოგავას მტკიცებით, 2004 წლიდან საქართველოსა და დასავლეთს შორის
ukrainis sheiaraghebuli dzalebis mthavarsardlis sakhelith gaqhalbebuli tsitata vrtseldeba ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდლის სახელით გაყალბებული ციტატა ვრცელდება
15-23 მაისს ფეისბუკზე ქართულმა და რუსულენოვანმა (1, 2, 3.) ანგარიშებმა გაავრცელეს ინფორმაცია, თითქოს უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალმა ოლექსანდრ სირკიმ განაცხადა, რომ “უკრაინის შეიარაღებული ძალები არ იხევენ
rusuli da qarthuli sakhelisuphlebo media sholtsis sitqhvebs ukrainis natoshi gatsevrianebaze identurad ashuqebs ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რუსული და ქართული სახელისუფლებო მედია შოლცის სიტყვებს უკრაინის ნატოში გაწევრიანებაზე იდენტურად აშუქებს
26 მაისს რუსულ პროპაგანდისტულ მედიაში Russia Today, Известия, РИА Новости, Sputnik Кыргызстан, ასევე ქართულ სახელისუფლებო მედიაში POS TV, RUSTAVI 2, TIA.GE, PRIMETIME, resonancedaily.com და ფეისბუკის
nino surguladzis noe sulaberidzis nino chkheidzisa da domenik mangos sakhelith thaghlithuri postebi vrtseldeba ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ნინო სურგულაძის, ნოე სულაბერიძის, ნინო ჩხეიძისა და დომენიკ მანგოს სახელით თაღლითური პოსტები ვრცელდება
2024 წლის 23 მაისს ნინო სურგულაძის სახელით დარეგისტრირებულმა ფეისბუქ გვერდმა გამოაქვეყნა ქართველი საოპერო მომღერლის, მეცო – სოპრანოს – ნინო სურგულაძის ვიდეო, რაც შემდეგ ხელისუფლების მხარდამჭერ
rodis da rogor shetsvala qarthulma otsnebam e.ts. agentebis kanoni ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
როდის და როგორ შეცვალა ,,ქართულმა ოცნებამ” ე.წ. აგენტების კანონი?
17 მაისს ანტიდასავლური საპარლამენტო პარტია ,,ხალხის ძალის” წევრმა, გურამ მაჭარაშვილმა თქვა, რომ “უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ” კანონში ცვლილება, რომლის მიხედვითაც ის ფიზიკურ პირებსაც შეეხებათ, არც
26 maiss msvlelobashi monatsile khalkhis raodenobaze inpho 9 photomanipulatsias avrtselebs ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
26 მაისს მსვლელობაში მონაწილე ხალხის რაოდენობაზე “ინფო 9” ფოტომანიპულაციას ავრცელებს
26 მაისს საინფორმაციო სააგენტო ინფო 9-მ გამოაქვეყნა ფოტოკოლაჟი, რომელზეც დამოუკიდებლობის დღეს ე.წ. “აგენტების კანონის” მოწინააღმდეგეების მსვლელობაზე გადაღებული ორი ფოტოა შეერთებული. საინფორმაციო სააგენტოს აღწერით, ერთ ფოტოზე