30-31 მაისს ფეისბუქ-მომხმარებელმა დავით ჯებაშვილმა და გვერდმა “ანტილიბერალური დოქტრინა” გაავრცელეს ინფორმაცია, რომ მოლდოვაში დაიხურება 5 ოპოზიციური ტელეახი, რომლებმაც დაფინანსების შესახებ არასრულყოფილი ინფორმაცია წარადგინეს. კომენტარების მიხედვით,
ლიეტუვის საგარეო საქმეთა მინისტრი
დეზინფორმაცია, თითქოს ლიეტუვის საგარეო საქმეთა მინისტრის წინაპრები ფაშისტები იყვნენ
24 მაისს სეზონი TV-ის გადაცემაში “დღის შეჯამება ნიკოლოზ მჟავანაძესთან” პოლიტოლოგმა ჰამლეტ ჭიპაშვილმა ბალტიისპირეთის ქვეყნებისა და ისლანდიის საგარეო საქმეთა მინისტრების საქართველოში ვიზიტის შესახებ ისაუბრა. ჭიპაშვილის მიხედვით,
amerikis da keniis prezidentebis preskonpherentsiis shesakheb videomanipulatsia vrtseldeba ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ამერიკის და კენიის პრეზიდენტების პრესკონფერენციის შესახებ ვიდეომანიპულაცია ვრცელდება
25 მაისს ფეისბუქ-მომხმარებელმა ნინო ნინო გამოაქვეყნა 35 წამიანი ვიდეო მტკიცებით, რომ ამერიკის პრეზიდენტმა, ჯო ბაიდენმა პრესკონფერენციაზე ჟურნალისტების მიერ დასმულ კითხვებს არ უპასუხა. პოსტის ავტორი ვიდეოს
dezinphormatsia thithqos olena zelenskas phondi ukraineli bavshvebis trephikingshia charthuli ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
დეზინფორმაცია, თითქოს ოლენა ზელენსკას ფონდი უკრაინელი ბავშვების ტრეფიკინგშია ჩართული
2024 წლის 31 მაისს Facebook მომხმარებლებმა ედუარდ ჯიშკარიანმა და ლადო ქართველიშვილმა გამოაქვეყნეს პოსტები, რომელიც უკრაინის პირველ ლედს ოლენა ზელენსკას უკრაინელებისთვის ბავშვების წართმევასა და მათ ბრიტანელ
ანაკლიის პორტი
მანიპულაცია, თითქოს ანაკლიის პორტის მშენებლობაში მონაწილე ჩინური კომპანიის ე.წ. Entity List-ში შეყვანა მის სანქცირებას არ გულისხმობს
30 მაისს საქართველოს ეკონომიკის სამინისტრომ გამოაქვეყნა განცხადება, რომელშიც ნათქვამია, რომ ანაკლიის პორტის მშენებლობის პროცესში მონაწილე ჩინურ-სინგაპურული კონსორციუმი სანქცირებული კომპანიების სიაში არ ირიცხება. ამავე განცხადებაში აღნიშნულია,