ამერიკის მიერ საქართველოსთვის გაწეული დახმარება თავდაცვისა და უსაფრთხოების სფეროში
აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტ მაიკ პენსის ვიზიტის შეფასებისას, პარტია „თავისუფალი საქართველოს“ ლიდერმა კახა კუკავამ განაცხადა
16 აგვისტოს, ონლაინ გამოცემებში საქინფორმი და Geworld.ge გამოქვეყნდა იდენტური შინაარსიის მასალები, შემდეგი სათაურებით:
2017 წლის 2 აგვისტოს ОРТ-ს საინფორმაციო გამოშვებაში გავიდა სიუჟეტი, რომელიც სააგენტო „როიტერი“-ს მიერ მომზადებულ სტატიას „ექსკლუზივი: 2017 წელს რუსული დანაკარგი სირიაში გაიზარდა“ შეეხებოდა.
7 აგვისტოს, ტელეკომპანია “იმედის” მთავარ საინფორმაციო გამოშვებაში “ქრონიკა” 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს აგვისტოს ომისადმი მიძღვნილი სიუჟეტი გავიდა. სიუჟეტში ჟურნალისტი ნატა მახვილაძე აცხადებს
21 ივლისს ონლაინ გამოცემამ „საქართველო და მსოფლიო“ გამოაქვეყნა სტატია, სათაურით „გლობალური შუასაუკუნეების ეპოქა: ტერორიზმი, ჰომოსექსუალიზმი, წარმართობა და იუვენალური იუსტიცია”. სტატიის ავტორი ამტკიცებს, თითქოს ფინეთში მეურვეობის
2017 წლის 4 ივლისს ტელეკომპანია “ობიექტივის” ეთერში გლობალური კვლევების ცენტრის ხელმძღვანელმა ნანა დევდარიანმა განაცხადა, რომ მუამარ კადაფის სოციალურ თანასწორობაზე აგებულ სახელმწიფო დასავლეთმა გაანადგურა.
26 ივლისს ონლაინ პორტალ Geworld.ge- ზე სტრატეგიული კულტურის ფონდის (Фонд стратегической культуры ) 5 ივლისის სტატია „რატომ გარდაქმნის აშშ უკრაინას ბიოლოგიურ ბომბად“ გამოქვეყნდა.
31 ივლისს საინფორმაციო სააგენტო ინტერპრესნიუსმა გამოაქვყენა მასალა, სათაურით “ნინო ბურჯანაძე: – ამერიკამ 2008 წლის ომის შემდეგ პამერსები და წყალი გამოგვიგზავნა”.
2017 წლის 29 ივნისს ფეისბუკ გვერდზე Antiliberal Channel (ანტილიბერალური არხი) გამოაქვეყნდა ვიდეო მასალა “გერმანია დღეს!” ანტილიბერალური არხის მტკიცებით, ვიდეო გერმანიაში მიგრანტების მიერ ჩადენილი სხვადასხვა დანაშაულებებს ასახავდა, მიმდინარე
სოციალურ ქსელში გავრცელდა რუსულენოვანი პორტალის Alibabaru.com- ს მიერ 23 ივლისს გამოქვეყნებული მასალა, სათაურით „საუდის არაბეთში ქალები ოფიციალურად ცნეს შინაურ ცხოველებად“.
8 ივნისს ონლაინ გამოცემა „საქართველო და მსოფლიომ“ გამოაქვეყნა ადვოკატ კახა როდინაძის სტატია, სათაურით „გერმანიის გადამწყვეტი როლი ისტორიული საქართველოს ტერიტორიების ერთი მესამედის დაკარგვაში“.
Бук-ის ტიპის საზენიტო სარაკეტო კომპლექსის მიერ აღმოსავლეთ უკრაინაში მალაიზიური ბოინგის ჩამოგდებიდან 3 წელი გავიდა. კრემლისტური მედია ავიაკატასტროფის დღიდან მოყოლებული სისტემატიურად ეწევა დეზინფორმაციულ კამპანიებს საზოგადოების შეცდომაში შეყვანის მიზნით.