საქართველო – NATO – რუსეთის ფორმატი – “პატრიოტთა” ბლეფი
18 სექტემბერს, TV ობიექტივის ეთერში პატრიოტთა ალიანსის ლიდერმა დავით თარხან-მოურავმა მათი პარტიის ინიციატივაზე, კერძოდ საქართველო – NATO – რუსეთის ახალ ფორმატზე ისაუბრა და განმარტა, რომ
სოციალურ ქსელ Facebook-ში ქართველი მომხმარებლები ვებ-გვერდ Newsthump.com-ის 12 სექტემბერს სტატიას, სათაურით „iPhone X-ს ანუსით ამოცნობის რევოლუციური ტექნოლოგია ექნება” აზიარებდნენ. მასალაში ნათქვამია, რომ გავრცელებული ინფორმაციით, ახალი iPhone
საქინფორმის რედაქტორმა არნო ხიდირბეგიშვილმა, გაზეთ ასავალ-დასავალის 4-10 სექტემბრის გამოშვებისთვის მიცემულ
გაზეთ ასავალ-დასავალის 11-17 სექტემბრის ნომერში გამოქვეყნდა ფოტო, წარწერით „გუგლში აღმაშენებლის გამზირს უკვე Arab Street – ს ეძახიან! “, რომელზეც Google-ის საძიებო სისტემაში ჩაწერილი სიტყვები Arab Street Tbilisi და 12 ფოტოსურათია
6 სექტემბერს, ონლაინ გამოცემა Geworld.ge-ზე გამოქვეყნდა ინტერვიუ დეკანოზ გურამ გამცემლიძესთან, სათაურით “როგორ უნდა გვასწავლოს დასავლეთმა ქალის პატივისცემა, როდესაც იქ ქალი და კაცი ერთმანეთისგან ვერ გაურჩევიათ?!”
6 სექტემბერს, ტელეკომპანია კავკასიის თოქ-შოუ ბარიერში „გაერთიანებული დემოკრატიული მოძრაობის“ წევრმა ბესო დანელიამ განაცხადა, რომ ევროპელი და ამერიკელი ლიდერები ყირიმის ანექსიას შეეგუენ, რაც იმითაც დასტურდება რომ ბოლო პერიოდში საერთაშორისო დღის წესრიგში ყირიმის საკითხი აღარ ფიგურირებს.
მედია ჰოლდინგ „ახალი საქართველოს“ ხელმძღვანელმა ბადრი ნაჭყებიამ, კვირის პალიტრასთან ინტერვიუში, ბარსელონაში მომხდარი ტერაქტის კომენტირებისას განაცხადა, რომ ლიბერალურ სახელმწიფოებს ტერორიზმთან ბრძოლა ძალიან უჭირთ,
25 აგვისტოს ტელეკომპანია კავკასიის ეთერში, გადაცემა “სპექტრის” წამყვანმა დავით აქუბარდიამ პოლიტიკურ პარტია „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“ ლიდერ გოგი თოფაძესთან ევროინტეგრაციის საკითხებზე საუბრისას განაცხადა, რომ თხილის მოსავლის
2017 წლის 1 სექტემბერს, სააგენტო Ipress.ge გაავრცელა მასალა, სათაურით “ნინო ოძელაშვილი ძიუდოს მსოფლიო ჩემპიონატიდან მსაჯებმა ყელზე ჩამოკიდებული ჯვრისთვის მოხსნეს”.
გაზეთ “ასავალ-დასავალის” 28 აგვისტო – 3 სექტემბრის გამოშვებაში გამოქვეყნდა ქართული დასის ლიდერის ჯონდი ბაღათურიას კომენტარი, სადაც ის აცხადებს, რომ საქართველოს მოქალაქეებს რუსეთთან უვიზოდ მიმოსვლის შესაძლებლობას ამერიკა უშლის ხელს.
20 აგვისტოს ბორჯომის ხეობაში გაჩენილი ხანძრის ლიკვიდაციაში საქართველოს ტექნიკური და ადამიანური რესურსით დახმარება თურქეთმა, სომხეთმა, აზერბაიჯანმა და ბელარსმა გაუწია
2017 წლის 9 აგვისტოს ონლაინ გამოცემა Geworld.ge-ზე გამოქვეყნდა სტატია სათაურით „ბიოლოგიური ომი: აშშ ქოლერას იემენის მცხოვრებთა დასახოცად იყენებს“.
ვებგვერდი მედიის განვითარების ფონდმა (MDF) გერმანიის მარშალის ფონდის/ შავი ზღვის ფონდი საერთაშორისო თანამშრომლობისთვის მხარდაჭერით შექმნა.
ვებგვერდზე განთავსებულ მასალაზე პასუხისმგებელია მედიის განვითარების ფონდი. ის შესაძლოა, არ გამოხატავდეს გერმანიის მარშალის ფონდის შეხედულებებს.
© 2020 mythdetector.com — გაზომე სიმართლე მითების დეტექტორთან ერთად!
ვებგვერდი გერმანიის მარშალის ფონდის/ შავი ზღვის ფონდი საერთაშორისო თანამშრომლობისთვის და გერმანიის თანამშრომლობის მხარდაჭერით შეიქმნა.
ვებგვერდზე განთავსებულ მასალაზე პასუხისმგებელია მითების დეტექტორი. ის შესაძლოა, არ გამოხატავდეს გერმანიის მარშალის ფონდის და გერმანიის თანამშრომლობის შეხედულებებს.