პატრიოტთა ალიანსი ევროკავშირ-სომხეთის შეთანხმებას ევროკავშირის მხრიდან ღალატად აფასებს
პატრიოტთა ალიანსის ლიდერები ირმა ინაშვილი და დავით თარხან-მოურავი, ასევე ონლაინ გამოცემა “საქართველო და მსოფლიოს” ავტორი ბაკურ სვანაძე ამტკიცებენ,
27 დეკემბერს, ონლაინ გამოცემამ “საქართველო და მსოფლიო” თბილისის წმინდა მარკოზ ეფესელის ეკლესიის მღვდელმსახურ დეკანოზ ვახტანგ დავითაშვილთან ინტერვიუ გამოაქვეყნა,
4 იანვარს, საინფორმაციო სააგენტო „პირველმა“ გამოაქვეყნა ინფორმაცია, სათაურით „ევროკავშირი სიკვდილით დასჯის წინააღმდეგია, გამონაკლისი შემთხვევების გარდა“.
2018 წლის 10 იანვარს აშშ-ის სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტისთვის მომზადებული ანგარიში “პუტინის ასიმეტრიული თავდასხმა დემოკრატიაზე რუსეთსა და ევროპაში:
ტვ “ობიექტივის” გადაცემა “ოქროს კვეთის” წამყვანი ვალერი კვარცხელია, რომელსაც “მითების დეტექტორმა” რუსული ტელევიზიების სიუჟეტებისთვის ეთერის დათმობის გამო 2017 წლის რუსეთის რუპორის ტიტული მიანიჭა, რუსულ ОБКОМ
27 დეკემბერს, ონლაინ გამოცემა Geworld.ge- მ გამოაქვეყნა მასალა, სათაურით „“სტრატეგიული მოკავშირის” კრახი გაეროში და რისხვა, რომელიც საქართველოს მთავრობას თავს დაატეხეს“. სტატიაში განხილულია 2017 წლის 21
2018 წლის 5 იანვარს ფეისბუქ გვერდმა Politicano გამოაქვეყნა გერმანულენოვანი Russia Today-ს მიერ გადაღებული ვიდეო, რომელშიც პოლიციის მიერ შავკანიანების დარბევის კადრებია მოცემული. ვიდეოს თან ახლავს Politicano-ს
2018 წლის 7 იანვარს ულტრა-ნაციონალისტურმა ვებ-გვერდმა “ალტ-ინფო” გამოაქვეყნა მასალა, რომელშიც შვედეთის უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის ანდრეს თორნბერგის სიტყვებია მოყვანილი, სადაც ის შვედეთში ექსტრემისტებისგან მომდინარე საფრთხეზე საუბრობს.
შობისა და ახალი წლის აღნიშვნის შესახებ ტყუილები 2016 წლის მსგავსად წელსაც ვრცელდება, რომელთა მიზანი უმეტეს შემთხვევებში ანტი-მუსლიმური და ანტი-მიგრაციული განწყობების გაღვივებაა. “მითების დეტექტორი” წარმოგიდგენთ 2017 წლის ტოპ 3 ტყუილს შობისა და ახალი წლის შესახებ.
2017 წლის 1 დეკემბერს ,,საქართველო და მსოფლიოს” ვებ-გვერდზე გამოქვეყნდა ინტერვიუ პარტია “მრეწველობა გადაარჩენს საქართველო”-ს ლიდერთან გოგი თოფაძესთან. ინტერვიუში გოგი თოფაძე აღნიშნავს, რომ საქართველოს ეკონომიკური პოტენციალი
2017 წლის 15 დეკემბერს ულტრა-ნაციონალისტურმა ონლაინ სააგენტომ “ალტ-ინფო” გამოაქვეყნა მასალა, თითქოს ბრიტანული ულტრა-ნაციონალისტური პოლიტიკური ორგანიზაცია Britain First-ის ლიდერები ჯაიდა ფრანსენი და პოლ გოლდინგი
2017 წლის 18 ნოემბერს ტვ “ობეიქტივის” გადაცემა “ოქროს კვეთოს” წამყვანმა და პარტია “ნეიტრალური საქართველოს” ლიდერმა ვალერი კვარაცხელიამ განაცხადა, რომ აშშ-სთან შედარებით რუსეთში სიტყვის თავისუფლება უფრო