12 ივნისს ფეისბუქ-ანგარიშმა, რომელსაც მითითებული აქვს, რომ მუშაობს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროში, გამოაქვეყნა ფოტო, რომელშიც, თითქოს “ნაციონალური მოძრაობის” თავმჯდომარე თინა ბოკუჩავა საცვლებშია გამოსახული. თინა ბოკუჩავას დისკრედიტაციის
kaliphornieli senatoris gantskhadeba mtsdari interpretatsiith vrtseldeba ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
კალიფორნიელი სენატორის განცხადება მცდარი ინტერპრეტაციით ვრცელდება
10 ივნისს კონსერვატიულ პორტალზე “საქართველო უპირველეს ყოვლისა” გამოქვეყნდა სიახლე სათაურით: “კალიფორნიის დემოკრატი სენატორის განცხადებით, მტკიცება რომ არსებობს ორი სქესი და მშობლების უფლებებზე საუბარი „სიძულვილის“ გამოხატულებაა”.
POSTV is dezinphormatsia thithqos marketa gregorova evroparlamentis deputatad aghar airchies ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
POSTV-ის დეზინფორმაცია, თითქოს მარკეტა გრეგოროვა ევროპარლამენტის დეპუტატად აღარ აირჩიეს
10 ივნისს სამთავრობო სარედაქციო პოლიტიკის მქონე ტელევიზია POSTV-მ ფეისბუქ გვერდზე ,,POSTV – ანალიტიკა” გაავრცელა ინფორმაცია, თითქოს ჩეხი პოლიტიკოსი, მარკეტა გრეგოროვა ევროპარლამენტის დეპუტატად აღარ აირჩიეს. POSTV
parizi thu moskovi sad aris gadaghebuli muslimtha lotsvis amsakhveli kadrebi ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
პარიზი თუ მოსკოვი – სად არის გადაღებული მუსლიმთა ლოცვის ამსახველი კადრები?
9 ივნისს სოციალურ ქსელში  30 წამიანი ვიდეო გავრცელდა, რომელშიც მუსლიმთა დიდმასშტაბიანი სახალხო ლოცვაა აღბეჭდილი. პოსტის ავტორი წარწერით “პარიზი დღესს” – ამტკიცებს, რომ კადრები პარიზში, იმავე
dezinphormatsia thithqos latviel phermerebs evrokavshiri produqtsiis ganadgurebas sthkhovs ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
დეზინფორმაცია, თითქოს ლატვიელ ფერმერებს ევროკავშირი პროდუქციის განადგურებას სთხოვს
20 მაისს ტელეკომპანია ალტ-ინფოს გადაცემაში “დღის კომენტარი” სტუმარმა ვახტანგ ხომიზურაშვილმა განაცხადა, რომ ევროკავშირი ლატვიელ ფერმერებს უხდის კომპენსაციას პროდუქტის განადგურებისთვის. მისი მტკიცებით, ეს იმიტომ ხდება, რომ
tserda thu ara The Sun is gazethi chipebisa da vaqtsinebis shesakheb123 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
წერდა თუ არა The Sun-ის გაზეთი ჩიპებისა და ვაქცინების შესახებ?
7 ივნისს ფეისბუქ-მომხმარებელმა მაია თვალთვაძემ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ბრიტანულ გაზეთში “The Sun” 1989 წლის პირველ აგვისტოს გამოქვეყნდა სტატია სახელწოდებით „დიდი ძმა მოდის!” (BIG BROTHER’S COMING!),
ra vitsith ukrainashi lgbtq dizainis metros barathebis shesakheb ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რა ვიცით უკრაინაში ლგბტქ+ დიზაინის მეტროს ბარათების შესახებ?
4-8 ივნისს ქართულმა (1, 2, 3, 4) და რუსულენოვანმა ფეისბუქ ანგარიშებმა (1, 2, 3, 4) გაავრცელეს ლგბტქ+ თემატიკის ფოტო-ილუსტრაცია, მასზე დატანილია ლოგო წარწერით Київ Цифровий,