sotsialur qselshi salome zurabishvilisa da irma inashvilis photophabrikatsia vrtseldeba ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
სოციალურ ქსელში სალომე ზურაბიშვილისა და ირმა ინაშვილის ფოტოფაბრიკაცია ვრცელდება
18 ივნისს Facebook-ზე გავრცელდა საქართველოს პრეზიდენტის, სალომე ზურაბიშვილის, პატრიოტთა ალიანსის ლიდერის,  ირმა ინაშვილისა და საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრისა და პარტია საქართველოსთვის ლიდერის, გიორგი გახარიას ერთობლივი ფოტო,
photomanipulatsia thithqos 1991 tsels moskovshi momitingeebi sabtchotha kavshiris shenarchunebas ithkhovdnen ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ფოტომანიპულაცია, თითქოს 1991 წელს მოსკოვში მომიტინგეები საბჭოთა კავშირის შენარჩუნებას ითხოვდნენ
16-17 ივნისს ფეისბუქ ანგარიშებმა ნონა შარაბიძე და Levan Tavdishvili გაავრცელეს ხალხმრავალი შეკრების ფოტო, რომელზეც დატანილია რუსული წარწერა: ,,მიტინგი სსრკ-ს შენარჩუნებისთვის. 1991 წელი მოსკოვი.” ფეისბუქ ანგარიშები
gadmophines thu ara okupirebuli donetskis drosha EURO 2024 is matchze ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
სკანდირებდნენ თუ არა პუტინის გვარს რუმინელები და გადმოფინეს თუ არა ოკუპირებული დონეცკის დროშა EURO 2024-ის მატჩზე?
17 ივნისს ფეისბუქ ანგარიშმა “ანალიტიკური პლატფორმა” და რუსულენოვანმა ანგარიშებმა გაავრცელეს პოსტები (1, 2, 3, 4.), სადაც ამტკიცებენ, რომ 17 ივნისს რუმინეთსა და უკრაინას შორის გამართული
Reduce population thu pollution ra iguliskhma kamala harisma sitqhvith gamosvlisas ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
Reduce population თუ pollution – რა იგულისხმა კამალა ჰარისმა სიტყვით გამოსვლისას?
15-16 ივნისს ფეისბუკის სხვადასხვა ჯგუფსა და ანგარიშზე (1, 2, 3, 4, 5, 6) აქტიურად გავრცელდა აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტის, კამალა ჰარისის გამოსვლიდან 12-წამიანი ვიდეო, რომელშიც ის ამბობს: