ინაშვილი ტერმინ “ოკუპაციის” წინააღმდეგ
12 ივლისს ტვ “ობიეტივის” ეთერში პარტია “პატრიოტთა ალიანსის” ლიდერმა ირმა ინაშვილმა ფინეთისა და საქართველოს მდგომარეობა რუსეთთან მიმართებით ერთმანეთს შეადარა და ფინეთის სტრატეგიაზე ისაუბრა, რაც, მისი
2019 წლის 10 ივლისს ონლაინ გამოცემა „საქართველო და მსოფლიომ“ გამოაქვეყნა სტატია, სათაურით „ტრამპის „ხელიხელ საგოგმანები“ მარგალიტები“. სტატიაში ნათქვამია, რომ ამერიკის შეერთებული შტატებმა 4 ივლისს დამოუკიდებლობის
2019 წლის 10 ივლისს “საქართველო და მსოფლიოს” ვებ-გვერდზე საქართველოს პარლამენტის ყოფილი წევრის სოსო ჯაჭვლიანის ინტერვიუ გამოქვეყნდა. ჟურნალისტის კითხვაზე, თუ რა ზიანი შეიძლება მოუტანოს საქართველოს ანტირუსულმა
12 ივლისს Facebook-ში გავრცელდა ვიდეო, სადაც მეუფე სპირიდონ აბულაძე ხიჭაურის ივერიის ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის ტაძარში ქვეყანაში არსებული საფრთხეების შესახებ ქადაგებს. ქადაგაგების დროს სასულიერო პირმა განაცხადა,
2019 წლის 9 ივლისს ტელეკომპანია “იმედის” გადაცემაში “პირისპირ” საქართველოს პარლამენტის თავჯდომარე არჩილ თალაკვაძემ თბილისში მიმდინარე ანტისაოკუპაციო აქციას და შემდგომ განვითარებულ მოვლენებს, რომელიც რუსეთის დუმის კომუნისტი
საქართველოში რუსეთის დუმის დეპუტატის, სერგეი გავრილოვის, ვიზიტის გასაპროტესტებლად 20-21 ივნისს გამართულ აქციებთან დაკავშირებით რუსულ და ქართულ მედიაში ახალი ნარატივები გაჟღერდა, რომლებიც პარალელს ავლებენ, ერთი მხრივ, თბილისის
განახლება: მითების დეტექტორის მასალის გამოქვეყნების შემდეგ, Facebook გვერდმა “ლიდერი 41” არასწორი ინფორმაციის გამოქვეყნების გამო, ბოდიში მოიხადა. 2019 წლის 8 ივლისს პორტალზე “მთელი კვირა” გამოქვეყნდა სტატია,
2019 წლის 3 ივლისს ონლაინ გამოცემა “საქართველო და მსოფლიოს” ვებ-გვერდზე გამოქვეყნდა სტატია სათაურით “ნიდერლანდებში ევთანაზიის დახმარებით კანონიერად მოკლეს მოზარდი”. სტატია Dailymail-ის ინფორმაციას ეყრდნობა, რის თანახმადაც,
ბოლო დღეებში Facebook-ში ვირუსულად ვრცელდება ინფორმაცია, თითქოს პუტინი საქართველოში შეჭრისთვის ემზადება, რასაც აშშ-ის დაზვერვის სამსახური ადასტურებს. 6 ივლისს ეს ინფორმაცია პორტალებზე Newpost.com.ge და TVM News.ge
26 ივნისს რუსულ მედიაში აღმოსავლეთ უკრაინაში, კერძოდ კი დონბასში განვითარებულ მოვლენებზე 3 ინფორმაცია გავრცელდა: 26 ივნისს Russia Today-მ გამოაქვეყნა სტატია, რომლის მიხედვითაც უკრაინული სამხედრო ძალები დონბასში
2019 წლის 2 ივლისს Sputnik-Abkhazia-მ გამოაქვეყნა ინფორმაცია, სათაურით “პრაღამ ფრენების შესახებ შეთანხმება დაარღვია, – აცხადებს რუსეთის ტრანსპორტის სამინისტრო”. სტატიაში საუბარია რუსეთსა და ჩეხეთს შორის დადებულ
2019 წლის 22 ივნისს ფეისბუქ მომხმარებელმა მაკა იმერლიშვილმა გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც ის კარფურის მარკეტში რუსეთის ორ მოქალაქეზე ფიზიკურ თავდასხმაზე საუბრობს. აღნიშნულ პოსტს ავტორი თბილისში მიმდინარე