dezinphormatsia thithqos jonathan van nesi thethri sakhlis presmdivnad airchies ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
დეზინფორმაცია, თითქოს ჯონათან ვან ნესი თეთრი სახლის პრესმდივნად აირჩიეს
სოციალურ ქსელში გავრცელდა ვიდეო (1, 2, 3) რომელშიც სტილისტი და მსახიობი, ლგბტქ+ თემის წარმომადგენელი ჯონათან ვან ნესი თეთრი სახლის ტრიბუნასთან დგას. აღწერების მიხედვით ის თეთრი
ashsh shi khmis eleqtronulad mitsemaze ilon maskis gantskhadeba manipulatsiurad gavrtselda 1 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
აშშ-ში ხმის ელექტრონულად მიცემაზე ილონ მასკის განცხადება მანიპულაციურად გავრცელდა
17 ივნისს სოციალურ ქსელ Threads-ზე რუსულენოვანმა ანგარიშმა გამოაქვეყნა პოსტი, რომლის მიხედვითაც ამერიკელმა ბიზნესმენმა და X-ის მფლობელმა, ილონ მასკმა განაცხადა, რომ ამერიკის შეერთებულ შტატებში ხმის მიცემის
dezinphormatsia thithqos koka kolasa da pepsis produqtebshi nanoteqnologiebi aghmoachines ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
დეზინფორმაცია, თითქოს კოკა-კოლასა და პეპსის პროდუქტებში ნანოტექნოლოგიები აღმოაჩინეს
5 ივნისს ფეისბუკის ქართულენოვან ანგარიშზე გავრცელდა ამონარიდი სამხრეთ აფრიკული საერთაშორისო არხის LN24 -ის გადაცემიდან, სადაც საუბარი იყო, რომ კოკა-კოლასა და მაიკროსოფტს შორის სტრატეგიულ პარტნიორობაზე ხუთწლიანი
sotsialur qselshi phekhburthel saba lobzhanidzeze satiruli shinaarsis posti vrtseldeba ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
სოციალურ ქსელში ფეხბურთელ საბა ლობჟანიძეზე სატირული შინაარსის პოსტი ვრცელდება
23 ივნისს ფეისბუქ-გვერდმა “ქრისტიანი დედები” გამოაქვეყნა საქართველოს ეროვნული ნაკრების ფეხბურთელის, საბა ლობჟანიძის ფოტო, რომელზეც დატანილია წარწერა: “ლობჟანიძე აცრილია ფაიზერით”. ფეისბუქ-გვერდი პოსტის აღწერაში წერს: “ახლახანს გავარკვიე,
sotsialur qselshi budu zivzivadzeze themur qetsbaias gaqhalbebuli tsitata vrtseldeba ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
სოციალურ ქსელში ბუდუ ზივზივაძეზე თემურ ქეცბაიას გაყალბებული ციტატა ვრცელდება
23 ივნისს ფეისბუქ-მომხმარებლებმა და გვერდებმა გაავრცელეს (1;2;3;4) საქართველოს ნაკრების ყოფილი მწვრთნელის, თემურ ქეცბაიას ციტატა, რომელშიც ის ნაკრების ფეხბურთელ ბუდუ ზივზივაძეზე საუბრობს: “გულდასაწყვეტია, რომ ბუდუ არცერთ
rogor mokhvda 2013 tsels arasabavshvo literatura qarthul skolebshi ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
როგორ მოხვდა 2013 წელს არასაბავშვო ლიტერატურა ქართულ სკოლებში?
20 ივნისს “ალტ-ინფოს” გადაცემაში  “დღის კომენტარი”  ანტი-ლგბტქ საკანონმდებლო პაკეტის შესახებ კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე დეკანოზ დავით ლასურაშვილის მიერ გაკეთებული განცხადებები გავრცელდა (1,2).  დეკანოზის თანახმად, 2013 წელს,