სანტა ყალბია, მაგრამ იესო – ნამდვილი!
რიგითმა ამერიკულმა ოჯახმა ალასკიდან საკუთარი ბავშვისთვის საჩუქარი ადგილობრივ სავაჭრო ცენტრში აარჩია, თუმცა ოჯახის წევრების გაოცებას საზღვარი არ ჰქონდა, როცა საჩუქარში წერილი აღმოაჩინეს. 19 დეკემბერს ოჯახის
“მსოფლიო პუტინის მიხედვით” (The World According to Putin) ბრიტანული მე-4 არხის მიერ მომზადებული დოკუმენტური ფილმია, რომელიც ეთერში 2019 წლის 30 ოქტომბერს გავიდა. აღსანიშნავია ის, რომ
მარკ ცუკერბერგის ინფორმაციით, Facebook-ის ჯგუფებს დღეისათვის 400 მილიონი მომხმარებელი იყენებს. როგორც ღია, ისე დახურული ჯგუფების მომხმარებლები საქართველოს მოქალაქეებიც არიან. გარდა იმისა, რომ სხვადასხვა ჯგუფებში გამოქვეყნებული
20 დეკემბერს TV ობიექტივის თოქ-შოუი “ღამის სტუდია” პატრიოტთა ალიანსის ერთ-ერთმა ლიდერმა დავით თარხან-მოურავმა განაცხადა, რომ გერმანიის კანცლერი ანგელა მერკელი ნატოს დატოვებას განიხილავს და იმ ფონზე,
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ (ECHR) ლიეტუვიდან გაძევებასთან დაკავშირებით 4 რუსი ჟურნალისტის საჩივარი არ დააკმაყოფილა. საქმე ზარუბინი და სხვები ლიეტუვას წინააღმდეგ (Zarubin and Others v Lithuania)
20 დეკემბერს პარტია “პატრიოტთა ალიანსის” ლიდერმა დავით თარხან-მოურავმა ტვ ობიექტივის “ღამის სტუდიის” ეთერში განაცხადა, რომ სომხეთი, მიუხედავად ევრაზიული კავშირის წევრობისა, ევროკავშირის ისეთივე პარტნიორი და “ასოცირებული
2019 წლის 18 დეკემბერს “საქართველო და მსოფლიომ” გამოაქვეყნა სტატია, სათაურით “რუსეთისადმი მტრული რიტორიკის შედეგად ლატვიაში ეკონომიკის მთელი დარგი კვდება”. სტატიის მიხედვით, ლატვიის ტრანსპორტის ყოფილი მინისტრი
20 დეკემბერს ფეისკბუკმა საქართველოდან, ვიეტნამიდან და ამერიკიდან კოორდინირებული არავთენტური ქმედების გამო ასობით ანგარიში დაბლოკა, მათ შორის 386 ქართული. ბევრი მათგანი საქართველოს ხელისუფლებასთან დაკავშირებული ფეისბუკ გვერდი
რუსეთმა საქართველოს “ტურისტული ემბარგო” 20 ივნისის მოვლენების შემდეგ დაუწესა. ამ დღეს მოქალაქეებმა საქართველოში რუსი დეპუტატების სერგეი გავრილოვის საქართველოში ჩამოსვლა გააპროტესტეს. გავრილოვის ქმედებას, კერძოდ, საქართველოს
ხატია ახალაიას სკოლის მოსწავლე გოგონების მიერ მოყოლილი ამბების ყველა დეტალი ახსოვს: ამბავი სასოწარკვეთილი მოზარდის, რომელიც ფეხმძიმობის გამო მაღალი სართულიდან გადახტა, მასწავლებლების მითითებები, რომ მენსტრუაციის დროს
„ჩვენი ახალი პრეზიდენტი“ (Our New President) დოკუმენტური ჟანრის ფილმია, რომლის პრემიერაც 2018 წლის იანვარში, Sundance Film Festival-ზე შედგა. რუსული წარმოშობის ამერიკელ რეჟისორს, მაქსიმ პოზდოროვკინს აღნიშნული
EUvsDisinfo-მ კვირის დეზინფორმაციული მიმოხილვა კრემლის ყველაზე კოშმარული შიშების კატალოგს მიუძღვნა. Aletheophobia – სიმართლის შიში, Allodoxaphobia – განსხვავებული მოსაზრებების შიში, Demophobia – ხალხის/შეკრების შიში, Mysophobia –