2020 წლის 8-14 ივნისის ნომერში გაზეთ “ალიაში” იურისტ გიორგი ლილუაშვილის ინტერვიუ გამოქვეყნდა, სადაც ის აცხადებს, რომ დასაქმებულთა უფლებების დარღვევით საქართველოში  არც საერთაშორისო ორგანიზაციები და არც
სპუტნიკის მანიპულაცია, თითქოს ბაიდენი ტრამპს სამხედრო გადატრიალებით ემუქრება
2020 წლის 12 ივნისს სპუტნიკ საქართველომ ქართულენოვან ვებ-გვერდზე გამოაქვეყნა სტატია, სათაურით  “ბაიდენი ტრამპს სამხედრო გადატრიალებით დაემუქრა: ვრცელდება ვიდეოკადრები”. სტატიაში აღნიშნულია, რომ ჯო ბაიდენი ტრამპს სამხედრო
დფსდფ
ცდიან თუ არა ვაქცინებს “მესამე ქვეყნებზე” და რომელი ქვეყნები მონაწილეობენ COVID-19-ის ვაქცინაციაში?
11 ივნისს ტვ ობიექტივის “ღამის სტუდიის” ეთერში წამყვანმა ნინო რატიშვილმა და მოწვეულმა სტუმარმა, ჰომეოპატმა თინა თოფურიამ COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაციაზე ისაუბრეს. ნინო რატიშვილის მტკიცებით, ვაქცინაციის სამიტის
ასფ
უარყოფს თუ არა WHO პანდემიის არსებობას?
ონლაინ მედიამ tinp.ge-მ და ფეისბუქ გვერდმა “თავისუფალი სული” 15 ივნისს იდენტური ინფორმაცია, სათაურით “ჯანმოს ეპიდემიოლოგის სკანდალური აღსარება – „ეპიდემია არ არსებობს!“ გამოაქვეყნეს.  tinp.ge ინფორმაციის წყაროდ
sa
უჭერს თუ არა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო აბორტს მხარს?
2020 წლის 9 ივნისს ონლაინ გამოცემა “საქართველო და მსოფლიომ” გამოაქვეყნა სტატია, სათაურით “ვაშინგტონისა და ფენერის “პატრონყმობა”, რომელიც სხვადასხვა საკითხთან ერთად კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ათენაგორას სახელზე არსებულ
ფეეფ
რას ამტკიცებს „На самом деле“ და რა დახმარებები გამოუყო რეალურად ამერიკამ საქართველოს?
2020 წლის 7 ივნისს საინფორმაციო სააგენტო „საქინფორმმა“ გამოაქვეყნა საქინფორმის მთავარი რედაქტორის არნო ხიდირბეგიშვილის კომენტარი, რომელიც მან News Front-ის 2 ივნისის გადაცემაში „На самом деле“ აშშ-ში