3 ოქტომბერს ერთ-ერთმა სომხურენოვანმა ფეისბუქ გვერდმა გამოაქვეყნა ვიდეო, რომელშიც საუბარია, თითქოს ბორჯომის რკინიგზის სადგურიდან ხდება აზერბაიჯანისთვის სამხედრო ტექნიკის მიწოდება. ვიდეოში ჩანს მანქანიდან გადაღებული კადრები, რომლებზეც ასახულია
armenia 3 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
დასპონსორებული პოსტით სეპარატისტული შინაარსის დეზინფორმაცია ვრცელდება
ფეისბუკზე 29 სექტემბერს შექმნილმა გვერდმა Armen Ararad-მა 4 ოქტომბერს დეზინფორმაციული შინაარსის პოსტი გამოაქვეყნა. პოსტი შეიცავს ნახატს, რომელზეც საქართველოს ტერიტორიის სამცხე-ჯავახეთის მხარე წითლად არის მონიშნული და სომხეთის
dphhj 0 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
არსებობს თუ არა გაეროს საიდუმლო დოკუმენტი ახალი მსოფლიო წესრიგის შესახებ?
განახლება: “მითების დეტექტორი” თავდაპირველად გამოქვეყნებულ მასალაში წერდა, რომ რაბინი ამნონ იცჰაკი ანიმაციური პერსონაჟია. მართალია,  Шок-инфО-ს ვიდეოში პერსონაჟი ანიმაციურია, თუმცა რაბინი ამნონ იცჰაკი რეალური პირია და ახალი მსოფლიო
srgg 0 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ვინ ავრცელებს რუსულ კონსპირაციას მსოფლიო ბანკის 2025 წლის სტრატეგიის შესახებ?
30 სექტემბერს ფეისბუქ მომხმარებელმა შორე შანიძემ საკუთარ პროფილზე გამოაქვეყნა ნინო ბრეგაძის პოსტი, რომლის თანახმადაც მსოფლიო ბანკმა პანდემიის პერიოდი 2025 წლამდე განსაზღვრა. პოსტში ასევე საუბარია მსოფლიო
phjphj 0 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რამდენად ხელმისაწვდომია ინფორმაცია კოვიდ-19-ის შემთხვევების შესახებ ?
27 სეტემბერს სასულიერო პირმა დეკანოზმა ანდრია კემულარიამ საკუთარ ფეისბუკ გვერდზე გამოაქვეყნა პოსტიკოვიდ-19-ის პანდემიის შესახებ, სადაც ის აღნიშნავს, რომ კორონავირუსით ინფიცირებულთა რაოდენობა უცნობია და ყოველდღიურად გამოჯანმრთელებულებისა
bgh 0 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
შეიკრიბა თუ არა ათასობით ექიმი ვენაში 2 ექიმის მხარდასაჭერად?
29 სექტემბერს ყალბმა Facebook-პროფილმა Kote Afxazi-ი ფეისბუკ მომხმარებლის Nina Marji-ს პოსტი 5 საჯარო Facebook-ჯგუფში შემდეგი ტექსტით გააზიარა: “ათასობით ექიმი გამოვიდა ვენაში სოლიდარობის ნიშნად იმ ექიმებისა,
eth 0 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ნიშნავს თუ არა შვედური მოდელი კორონავირუსის უარყოფას?
22 სექტემბერს ფეისბუქ მომხმარებელმა Tea Alvarez-მა ჯგუფში “ქართველ ემიგრანტ ქალთა გაერთიანება” გაავრცელა პოსტი კორონავირუსისა და ეპიდემიასთან ბრძოლაში შევდეთის მიდგომის შესახებ.  ფეისბუკ მომხმარებლის მტკიცებით,  Youtube-დან გაზიარებულ