20 ოქტომბერს ფეისბუქ გვერდმა “Armen Ararad” დასპონსორებული, ეთნიკური შუღლის გამაღვივებელი პოსტი გამოაქვეყნა, რომელიც საქართველოში მცხოვრები ეთნიკურ სომხებს მიემართება და მათ სომხეთში დაბრუნებისკენ მოუწოდებს იმ არგუმენტით, რომ
Screenshot 20 1 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
კოვიდ-19-ზე დეზინფორმაცია ფეისბუქ ჯგუფებში ორგანიზებულად ვრცელდება
17 ოქტომბერს ფეისბუქ მომხმარებელმა Nina Marji გაავრცელა ვიდეო პოსტი, სადაც აღნიშნულია, რომ 7 ქვეყნის ექიმს “კორონა აფიორის” წინააღმდეგ სასამართლოში სარჩელი შეაქვთ და უამრავი მასალა აქვთ იმის
dtfbh 0 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
დინოზავრი ჩინეთიდან თუ იურული პარკიდან?
16 ოქტომბერს, ფეისბუქ მომხმარებელმა ირაკლი გოთუამ, ჯგუფში აქ სიმართლეა,  გამოაქვეყნა ვიდეო, რომლის თანმხლებ ტექსტში ის ამტკიცებს, რომ ჩინელმა მეცნიერებმა აღმოჩენილი “DNM” მასალისგან (იგულისხმება DNA) დინოზავრის
sdf 0 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ვინ შეეცილა სტალინს ქრისტეს შემდეგ მეორე ადგილში?
2020 წლის 14 ოქტომბერს ფეისბუქ მომხმარებელმა ბესო ბესო-მ გამოაქვეყნა პოსტი სტალინის შესახებ. მისი მტკიცებით, ერთ-ერთი ამერიკული სამეცნიერო ცენტრის მიერ 2014 ჩატარებული კვლევის თანახმად, ისტორიაში ყველაზე
rdph 0 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
იყვნენ თუ არა ქართველები უმცირესობაში ლავრენტი ბერიას ცეკას მდივნობამდე?
7 ოქტომბერს პარტია “თავისუფალი საქართველოს” ვაკის მაჟორიტარობის კანდიდატმა კახა კუკავამ მისი პარტიის საარჩევნო პროგრამის შესახებ აჭარის რეგიონული ტელევიზიის, TV12-ის, ეთერში ისაუბრა. მისი თქმით, პარტიის გამარჯვების