23 ოქტომბერს სოციალურ ქსელში გავრცელდა 2018 წლით დათარიღებული ფეისბუკ მომხმარებლის Sofo Kemularia-ს ძველი პოსტი, რომელზეც საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი გამოსახული, ფოტოზე კი შემდეგი წარწერაა გაკეთებული: “ყველაზე ძალიან
boli ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ძველი დეზინფორმაცია კორონავირუსზე და ცრუ მკურნალობა “ხარისხის არხის” წამყვანისგან
22 ოქტომბერს “ხარისხის არხის” ტელეწამყვანმა დავით გიორგობიანმა ფეისბუკის პირად გვერდზე გამოაქვეყნა პოსტი, რომელიც ამტკიცებს, რომ კორონავირუსთან დაკავშირებით სიახლეა, კერძოდ, ამერიკის ფედერალური გამოძიების ბიურომ (FBI) ბოსტონის უნივერსიტეტის
bidzina ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ვის მიმართ გამოიყენა ივანიშვილმა სიტყვა “გამოთაყვანებულები”?
2020 წლის 21 ოქტომბერს ფეისბუქ გვერდზე, ,,ქოცების დასაცინი ოფიციალური სააგენტო’’ გავრცელდა ვიდეო, რომელშიც ბიძინა ივანიშვილი აცხადებს “აჭარლები ჩემს თვალში რაღაც გამოთაყვანებული ან რაღაც”. ვიდეო 3
dere ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რამდენად უსაფრთხო იქნება ვაქცინა, რომლის შესყიდვის შესახებ საქართველომ განაცხადი გააკეთა?
2020 წლის 19 ოქტომბერს Facebook მომხმარებელმა Leila Maxaroblidze-მ საჯარო ჯგუფში “ბინების, სახლების, აგარაკების, მიწის ნაკვეთების – ყიდვა გაყიდვა” გააზიარა დავით ჭაბუკაშვილის 5 სექტემბერის პოსტი. პოსტში ნათქვამია, რომ საქართველო ჯანდაცვის
ephe ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
დენვერის აეროპორტი 1995 წელს თუ ფილიპინელი მხატვრის 2020 წლის ნახატი?
21 ოქტომბერს Facebook-მომხმარებელმა Veneno Menabde-მ გამოაქვეყნა ფოტო შემდეგი აღწერით: „ფრესკა დენვერის აეროპორტში. აეროპორტი ექსპლუატაციაში შევიდა 1995 წელს“. ფოტოზე გამოსახული არიან ბავშვები, რომლებსაც მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის დროშის