30 ნოემბერს ფეისბუქ გვერდმა iNews-მა გამოაქვეყნა პოსტი, სადაც აღნიშნულია, რომ პანდემიის სცენარი 1941 წელს დაიწერა. პოსტი ახალგაზრდა და ბებერი ეშმაკების დიალოგის ფორმით არის წარმოდგენილი, რომელშიც ერთ-ერთი
gaqh ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
“კარდჰუ” ამერიკის ელჩის კომენტარს აყალბებს
განახლება: მას შემდეგ, რაც მითების დეტექტორმა აღნიშნული სტატია გამოაქვეყნა და ფეისბუკზე ციტატა ყალბად მონიშნა, კარდჰუმ პოსტი წაშალა. 1 ნოემბერს ფეისბუკ გვერდმა “კარდჰუ” გააზიარა საქართველოში ამერიკის ელჩის
dezz ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ვინ გაავრცელა ყალბი ინფორმაცია ავღანეთის ბაზაზე ოპოზიციის გამარჯვების შესახებ?
31 ოქტომბერს პარტია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” მხარდამჭერმა ფარნაოზ ჭკადუამ ფეისბუქის პირად გვერდზე გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც აღნიშნული იყო, რომ საქართველოს მოქალაქე ჯარისკაცებმა ავღანეთის სამხედრო ბაზაზე ნაციონალურ
223 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
უბნებზე თუ უბნის გარეთ – რას წერს “ოცნების” აქტივისტი და რას აშუქებს “იმედი”?
31 ოქტომბრის 12 საათსა და 38 წუთზე ტელეკომპანია იმედის საინფორმაციო გამოშვება “ქრონიკის” პირდაპირ ეთერში (12:38) გავიდა ინფორმაცია, რომ ნაციონალური მოძრაობის წევრები საარჩევნო უბანზე ფულს არიგებენ და აგიტაციას
kon ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
16 თუ 41 – რომელ გუნდზე “ოცნებობს” კონდოლიზა რაისი?
2020 წლის 31 ოქტომბერს, საქართველოში საპარლამენტო არჩევნების დღეს ფეისბუკ მომხმარებელმა Tea Pirtskhalava პირად გვერდზე აშშ-ს ყოფილი სახელმწიფო მდივნის კონდოლიზა რაისის ფოტოსურათი გამოაქვეყნა. სურათში რაისს აცვია მაისური, რომელზეც
gavr ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
გამოეხმაურა თუ არა გავრილოვი ბუბა კიკაბიძის რუსულ სიმღერას ფეისბუკზე?
29 ოქტომბერს Facebook-გვერდმა „აქ საქართველოა“ გამოაქვეყნა რუსეთის დუმის დეპუტატ სერგეი გავრილოვის Facebook-პროფილის სქრინშოტი, რომელზეც ბუბა კიკაბიძის შესახებ რუსულ ენაზე დაწერილი პოსტი ჩანს. გვერდი წერს, რომ
istoriis ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რა წერია წიგნში საბჭოთა ჯარის დანაშაულების შესახებ და რას ამტკიცებს News Front?
2020 წლის 26 ოქტომბერს კრემლისტურმა გამოცემამ News Front საქართველო გამოაქვეყნა სტატია, სათაურით “გერმანელმა ისტორიკოსმა გააქარწყლა ძველი მითი საბჭოთა არმიის “მხეცობების” შესახებ: გერმანელ ქალებს მასობრივად აუპატიურებდნენ ამერიკელები