meore 0 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
6 ტყუილი COVID-19-ზე, ვაქცინებზე და დაპატენტებულ ვირუსებზე
2020 წლის 5 დეკემბერს მომხმარებელმა Zviad Gogiashvili პირად ფეისბუქ ანგარიშზე გამოაქვეყნა ვიდეო, რომელშიც ის კოვიდ19-ზე საუბრობს და მისი წარმოშობის, დიაგნოსტირებისა და ვაქცინების შესახებ ეჭვებს გამოთქვამს. მისი თქმით,
dezz 0 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
შესაძლებელია თუ არა გაზის დეტექტორით პირბადის შიგნით ნახშირორჟანგის დონის გაზომვა?
7 დეკემბერს ფეისბუქ-პროფილმა Nino Gaprindashvili გამოაქვეყნა ინგლისურენოვანი ვიდეო, რომელიც რუსულადაა გახმოვანებული. ვიდეოში ჩანს მამაკაცი, რომელიც საკუთარ სახელს არ ამბობს და მაყურებელს მიმართავს, როგორც მათი “საყვარელი მეცნიერების მასწავლებელი”.
thvalsazrisi ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ლუციფერინი – ბნელი კონსპირაცია თუ ნათელი ბიოქიმიური რეაქცია?
7 დეკემბერს Tvalsazrisi.ge-მ გამოაქვეყნა სტატია, სათაურით “მამა კლეომენი: ,, წინ აღვუდგეთ ხარაგმას (დაჩიპვას) და, ახალი მსოფლიო წესრიგის – ანტიქრისტეს -გეგმებს 666-ს! ფრთხილად და ყურადღებით!!!”. მასალა ბერძენი
shutterstock 1667085835 1 1 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რნმ-ზე თუ დნმ-ზე დამყარებული ვაქცინა?
სოციალურ ქსელში საოპერო მომღერალი თამარ ივერი, ანტივაქსერი შორე შანიძე და ფეისბუკ გვერდი “სტალინი” ავრცელებენ ინფორმაციას იმის შესახებ, თითქოს ახალი ტიპის კორონავირუსის წინააღმდეგ შექმნილი ვაქცინა ადამიანის დნმ-ის ცვლილებას იწვევს.
pia 0 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რომელი ვაქცინა ითვალისწინებს ალკოჰოლზე 2 თვიან შეზღუდვას?
9 დეკემბერს ინტერნეტ გამოცემა pia.ge-მ გამოაქვეყნა ინფორმაცია, სათაურით “კოვიდვაქცინაციის შემდეგ ორი თვე ალკოჰოლის მიღება არ შეიძლება.” მასალაში საუბარია კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინაზე და ხაზი ესმება ფაქტს, რომ