რეკომენდირებულია თუ არა კოვიდგადატანილებისთვის ვაქცინაცია?
3 თებერვალს ონლაინ გამოცემა tvalsazrisi.ge-მ გამოაქვეყნა მასალა, სათაურით “‘ყ უ რ ა დ ღ ე ბ ა -რატომ არ ვიკეთებთ ვაქცინას…-არ არსებობს არც ერთი დადასტურებული’-
3 და 4 თებერვალს ფეისბუქ გვერდებმა “ერთი მილიონი ქართველი”, “კანსპირატორი” და “Gogaggg” ისტორიის მეცხრე კლასის სახელმძღვანელოს გარეკანისა და ერთ-ერთი გვერდის ფოტო გაავრცელეს. მოცემულ ფოტოზე წიგნის
29 იანვარს ფეისბუქ მომხმარებელმა Koba Kuprashvili-მა ვიდეო ჩანაწერი გამოაქვეყნა, სადაც დავით გარეჯის, COVID-19-ის და მისი საწინააღმდეგო ვაქცინის შესახებ საუბრობს. კუპრაშვილი ამბობს, რომ გიბრალტარში ვაქცინების შეტანის
2020 წლის 30 იანვარს ტელეკომპანია “ალტ-ინფოს” გადაცემაში “ალტ-ინტერვიუ” არხის დამფუძნებელმა კონსტანტინე მორგოშიამ ამერიკის საპრეზიდენტო არჩევნების გაყალბების შესახებ ისაუბრა და განაცხადა, რომ ჯო ბაიდენი პრეზიდენტად “მკვდრებმა
2021 წლის 2 თებერვალს ქლიქბაით გვერდმა Gifsat.com ილონ მასკის კომპანია Neuralink-ის მიერ მაიმუნის ტვინში ჩიპის ჩამონტაჟების შესახებ ინფორმაცია გაავრცელა, რომელიც შემდეგნაირადაა დასათაურებული: ”მაიმუნს ჩიპი ჩაუდგით
ქართულ სოციალურ ქსელში ვრცელდება ინფორმაცია, რომ ლატვიის სახელმწიფომ პიონერები საბჭოთა რეჟიმის მსხვერპლებად აღიარა და საპენსიო დახმარების სახით 220 ევრო დაუნიშნა. ინფორმაცია 2020 წლის თებერვალშიც აქტიურად
25 იანვარს ფეისბუქ მომხარებელმა Gocha Bakradze-მ გამოაქვეყნა პოსტი, სადაც ქართულ და რუსულ ენებზე მოწოდებულია ინფორმაცია იმის შესახებ, თითქოს გერმანელი მეცნიერებმა აღმოაჩინეს, რომ კორონავირუსი ბაქტერიაა და
1 თებერვალს ფეისბუქ-პროფილმა Elen Elen-მა ჯგუფში კორონა მაფია გიორგი მჭედლიშვილის მიერ 2020 წლის 24 დეკემბერს ატვირთული ვიდეო გააზიარა. ვიდეო სხვადასხვა ადამიანის ვაქცინაციის პროცესის კადრების კოლაჟს
28 იანვარს ივერი მელაშვილის გათავისუფლების შემდეგ სოციალურ ქსელსა და ტელევიზიაში სხვადასხვა ულტრანაციონალსტმა აქტორმა გააკეთეს განცხადება იმის შესახებ, რომ 2016 წელს კარტოგრაფების საქმეზე დაკავებულმა ივერი მელაშვილმა
1 თებერვალს ფეისბუკ გვერდმა “კარდჰუ” გამოაქვეყნა კარტოგრაფების საქმის მონაწილის ივერი მელაშვილის ფოტო, რომელსაც თან ახლავს ციტატა: “კიდევ კარგი იმედს არ ვუყურებ, წარწერაზე “გარეჯი საქართველოა”, ნერვები
25 იანვარს ფეისბუკ ჯგუფში კორონამაფია და საქართველო როგორც საექსპერიმენტო ქვეყანა ფეისბუქ-გვერდ რანას 2019 წლის 12 ივნისის პოსტი გააზიარეს, რომელიც ზოგადად ვაქცინებს შეეხება. ავტორი ვრცელ პოსტში
2020 წლის 25 იანვარს ტელეკომპანია “ობიექტივის” ეთერში გასულ გადაცემაში “ღამის სტუდია” ტელეწმყვანმა ნინო რატიშვილმა და მოწვეულმა სტუმარმა ნონა აღდგომელაშვილმა ვაქცინების შესახებ ისაუბრეს. ნონა აღდგომელაშვილის მტკიცებით, ვაქცინები