27 აპრილს ფეისბუქ მომხმარებელმა ბექა ვარდოსანიძემ გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც COVID 19-ის მესამე ტალღაზე საუბრობს. მისი თქმით, “ბრიტანეთის პანდემიური გრიპის მოდელირების სამეცნიერო ჯგუფის” (SPI-M-O)  მოდელირებული პროგნოზი
photomanipulatsia 1 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ბინ ლადენის აშშ-სთან თანამშრომლობის მტკიცებულებად გაყალბებული ფოტოები ვრცელდება
30 აპრილს ფეისბუქ პროფილმა სახელწოდებით „სამყარო სამყარო“ ოთხი ფოტო გამოაქვეყნა, რომელსაც თან ერთვის შემდეგი კომენტარი: „სადაურსა სად წაიყვანო, პოლიტიკა პოლიტიკად მეგობრობა მეგობრობადო“. ოთხივე ფოტო ტერორისტული
ქართველი ფეისბუქ მომხმარებლები Chemtrail-ის შეთქმულების თეორიას ავრცელებენ
2021 წლის 25 აპრილს ფეისბუქ მომხმარებელმა ლევან ნავი გამოაქვეყნა პოსტი, რომელიც 33 ფოტოს და ერთ ვიდეოს აერთიანებს. სურათებში ნაჩვენებია თვითმფრინავების გამონაბოლქვის კადრები, ასევე თვითმფირნავების სალონებში
image 2 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რომელი ვაქცინა რომელი შტამის წინააღმდეგ მუშაობს?
23 აპრილს ორგანიზაცია „აკრედიტაცია საზღვრების გარეშე“ ხელმძღვანელმა გიორგი ფხაკაძემ ფეისბუქ-ლაივში ვაქცინების შესახებ ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ დღესდღეობით საქართველოში უმეტესად კორონავირუსის ბრიტანული შტამია გავრცელებული და არსებული
satira ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ითხოვს თუ არა რომის პაპი სამოთხეში მოსახვედრად ვაქცინაციას?
2021 წლის 4 მაისს “ხარისხის არხის” ტელეწამყვანმა დავით გიორგობიანმა პოსტი გამოაქვეყნა. პოსტის თანახმად, რომის პაპმა განაცხადა, რომ არავაქცინირებული ადამიანები სამოთხეში ვერ შევლენ. გიორგობიანის თქმით, პაპის