26 მაისს კრემლისტური გამოცემის “საქართველო და მსოფლიოს” ვებ-გვერდზე გამოქვეყნდა დავით მხეიძის სტატია, რომელიც მეტწილად აშშ-სა და რუსეთის დაპირისპირებასა და რუსეთისადმი ლოიალური დამოკიდებულების გამოხატვას შეეხება. სტატიაში
gaqhalbebuli tsitata 1 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
Tbilisi Pride-ის ხელმძღვანელის სახელით ყალბი ციტატა ვრცელდება
2021 წლის 9 ივნისს ფეისბუქ მომხმარებელმა “სამყარო სამყარო” გააზიარა პოსტი რომელიც Tbilisi Pride-ის ხელმძღვანელის, გიორგი თაბაგარის ფოტოს და ციტატას მოიცავს. ციტატის მიხედვით, თაბაგარი რუსეთის ინტერესების გამტარებლებს
manipulatsia 3 3 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ვინ მანიპულირებს საქართველოსა და უკრაინის NATO-ს სამიტზე დასწრების თემით?
19 მაისს ინტერნეტ-პორტალ “საქართველო და მსოფლიოზე” გამოქვეყნდა მასალა სათაურით “საქართველოსა და უკრაინას ნატოს სამიტზეც აღარ ეპატიჟებიან”, რომელიც რუსულ iarex.ru-ს ეყრდნობა. მასალაში ნათქვამია, რომ ოფიციალურ თბილისსა და
dezinphormatsia 11 1 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
არის თუ არა სპაიკ ცილა ტოქსიკური და რა აჩვენა კვლევებმა ვაქცინირებული დედის რძეზე?
5 ივნისს ფეისბუქ გვერდმა “ზვიად გოგიაშვილის პერსონალური ბლოგი” ზვიად გოგიაშვილის პირდაპირი ჩართვა გააზიარა. გიგიაშვილის ინფორმაციით, იაპონიის მარეგულირებელის დაკვეთით ჩატარებულმა კვლევამ აჩვენა, რომ მესენჯერული რნმ-ის მიერ
qhalbi realuri 3 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ვერდიქტი პურის მოპარვისთვის თუ სასიკვდილო ცემისთვის?
6 ივნისს ფეისბუკ  გვერდმა Lia’s Wonderland ფიქრთგასართველად გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც  ნათქვამია, რომ ამერიკაში  15 წლის მოზარდი მაღაზიაში ქურდობისათვის დაიჭირეს, სასამართლო პროცესზე კი გაირკვა, რომ უსამსახუროდ დარჩენილმა
ph ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რომელ სფეროებს ხმარდება ამერიკის დახმარება?
29 მაისს ტელეკომპანია “ობიექტივის” ეთერში “ქართული მარშის” ლიდერმა სანდრო ბრეგაძემ განაცხადა, რომ საქართველოში გამოგზავნილი დახმარების დიდი ნაწილი ანტიქართულ და ანტიეროვნულ არასამთავრობო ორგანიზაციებს ხმარდება, რომელთა ბრძოლის მთავარი
dezinphormatsia 9 1 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
173 345-დან 4 თუ დღეში 3 – რამდენ ადამიანს დაემართა ვაქცინაციის შემდეგ რეალურად ანაფილაქსიური შოკი საქართველოში?
4 ივნისს ჟურნალ “ქვაკუთხედის” რედაქტორმა ხათუნა საგინაშვილმა გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც წერს, რომ მედიკოსისგან მიიღო გზავნილი, თითქოს საქართველოში კორონავირუსზე აცრის შედეგად დღეში მინიმუმ სამი ადამიანი “შოკში
manipulatsia 1 3 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რას ამტკიცებს ან არ ამტკიცებს ენტონი ფაუჩის გასაჯაროებული მიმოწერა?
2021 წლის 2 ივნისს სოციალური ქსელის მომხმარებელმა, ანტივაქსერმა კობა კუპრაშვილმა აშშ-ს დაავადებათა კონტროლის ცენტრის დირექტორის ენტონი ფაუჩის ელექტრონული ფოსტის გასაჯაროებასთან დაკავშირებით ვიდეომიმართვა გამოაქვეყნა. კუპრაშვილის მტკიცებით,