14 ივლისს ფეისბუქ მომხმარებელმა ბექა ვარდოსანიძემ, რომელიც ლევან ვასაძის პარტიის “ერთობა, რაობა, იმედის” მხარდამჭერია, გააზიარა სქრინი, რომელზეც ჩანს არასრული წინადადება “პატრიარქი უნდა დააკავოს პოლიციამ”, რაზეც ფრაზის
dezinphormatsia 29 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
თოფურია ვაქცინებით ბავშვების სიკვდილიანობის შესახებ დეზინფორმაციას ავრცელებს
2021 წლის 8 ივლისს ჰომეოპათმა თინა თოფურიამ კორონავირუსის ვაქცინების შესახებ პოსტი გამოაქვეყნა. ანტივაქსერი ამტკიცებს, რომ ბავშვებში ვაქცინებით გამოწვეული სიკვდილიანობა 50-ჯერ აღემატება COVID-19-ით გარდაცვალებას. თოფურიას თქმით,
dezinphormatsia 27 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ვინ არის იური როშკა და რის სანაცვლოდ მიიღო საქართველომ ვიზალიბერალიზაცია?
11 ივლისს ფეისბუქ გვერდმა “!!მნიშვნელოვანი!!”, ხოლო 14 ივლისს, თბილისის ვაკის მაცხოვრის ფერისცვალების ტაძრის (დეკანოზ შალვა კეკელიას სამრევლო) ფეისბუქ გვერდმა “ქართული ძალის” მიერ 2017 წელს გამოქვეყნებული
ბაბილონის გოდოლის ძიება ევროპაში, ვასაძის კონსპირაციები – რადიო Аврора-ში
13 ივლისს ლევან ვასაძის ექსტრემისტულ პარტიასთან დაკავშირებული პლატფორმა “ალტ-ინფოს” მხარდამჭერმა ფეისბუკ გვერდმა “!!მნიშვნელოვანი!!” გაავრცელა ვიდეო, წარწერით “გავერიდოთ ახალ ბაბილონს”. ვიდეოს თან გასდევს ძველი აღთქმის 126-ე
ყოფილი “სუვერენული სახელმწიფო” ევროკავშირის დროშაზე მანიპულაციურ მასალას ავრცელებს
11 ივლისს ფეისბუქ-პროფილმა ვამეხ ფუსდანი ვიდეო გამოაქვეყნა, რომელშიც ჩანს მამაკაცი, რომელიც შენობის სახურავიდან ევროკავშირის დროშას ძირს აგდებს. ვიდეოს აღწერაში პოსტის ავტორი წერს: “იტალიის არმია აგდებს