როგორ შეუცვალეს გეიტსის სიტყვებს მონტაჟით აზრი?
2021 წლის 30 ივნისს ფეისბუქ მომხმრებელმა „ლაზარე ქართულიამ“ გამოაქვეყნა ბილ გეითსის ერთ-ერთი ინტერვიუს ნაწყვეტი. ვიდეოს, რომელსაც რუსული გახმოვანება და ქართული სუბტიტრები ერთვის, ახლავს წარწერა: “დიდი
14 ივლისს ფეისბუქ მომხმარებელმა გიორგი ფანჯავიძემ, რომელსაც მითითებული აქვს, რომ მოძრაობა “იბერიას” ხელმძღვანელია, ფეისბუქზე პირდაპირი ჩართვა გააზიარა, რომელშიც ვაქცინაციაზე საუბრობს. ფანჯავიძე აკრიტიკებს თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო
ქართულ სოციალურ ქსელში ჟურნალისტებისა და სამოქალაქო აქტივისტის სახელით სხვადასხვა ციტატა ვრცელდება. 10 ივლისს ფეისბუქ გვერდზე Liberastuli seni გამოქვეყნდა ციტატა, რომელსაც მაია მამულაშვილს მიაწერენ და რომელშიც
14 ივლისს ფეისბუქ მომხმარებელმა ბექა ვარდოსანიძემ, რომელიც ლევან ვასაძის პარტიის “ერთობა, რაობა, იმედის” მხარდამჭერია, გააზიარა სქრინი, რომელზეც ჩანს არასრული წინადადება “პატრიარქი უნდა დააკავოს პოლიციამ”, რაზეც ფრაზის
2021 წლის 8 ივლისს ჰომეოპათმა თინა თოფურიამ კორონავირუსის ვაქცინების შესახებ პოსტი გამოაქვეყნა. ანტივაქსერი ამტკიცებს, რომ ბავშვებში ვაქცინებით გამოწვეული სიკვდილიანობა 50-ჯერ აღემატება COVID-19-ით გარდაცვალებას. თოფურიას თქმით,
11 ივლისს ფეისბუქ გვერდმა “!!მნიშვნელოვანი!!”, ხოლო 14 ივლისს, თბილისის ვაკის მაცხოვრის ფერისცვალების ტაძრის (დეკანოზ შალვა კეკელიას სამრევლო) ფეისბუქ გვერდმა “ქართული ძალის” მიერ 2017 წელს გამოქვეყნებული
13 ივლისს ლევან ვასაძის ექსტრემისტულ პარტიასთან დაკავშირებული პლატფორმა “ალტ-ინფოს” მხარდამჭერმა ფეისბუკ გვერდმა “!!მნიშვნელოვანი!!” გაავრცელა ვიდეო, წარწერით “გავერიდოთ ახალ ბაბილონს”. ვიდეოს თან გასდევს ძველი აღთქმის 126-ე
11 ივლისს ფეისბუქ-პროფილმა ვამეხ ფუსდანი ვიდეო გამოაქვეყნა, რომელშიც ჩანს მამაკაცი, რომელიც შენობის სახურავიდან ევროკავშირის დროშას ძირს აგდებს. ვიდეოს აღწერაში პოსტის ავტორი წერს: “იტალიის არმია აგდებს
13 ივლისს ფეისბუქ მომხმარებელმა ლადო სადღობელაშვილმა გამოქვეყნა პოსტი, სადაც 5 ივლისს თბილისში დაჭრილ პოლონელ ტურისტთან შეხვედრას აღწერს. სადღობელაშვილის მიხედვით, ტურისტმა მას უთხრა, რომ დაჭრილი არ
10 ივლისს ბლოგერმა Natia Colussi-მ (ნათია ქოლუსი) გამოაქვეყნა რადიო თავისუფლების სტატიის სქრინშოტი, სადაც აღნიშნულია, რომ PHR სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის საკითხების სასწავლო გეგმაში შეტანას ითხოვს.
5 ივლისს ჰომეოპათმა თინა თოფურიამ გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც წერს, რომ ინდოეთში ჯანმოს ექსპერტი ექიმების წინააღმდეგ სასამართლო დაიწყო. თოფურია აღნიშნავს, რომ ჯანმოს ექსპერტები ინდოეთში კორონავირუსის სამკურნალო
26 ივნისს ფეისბუქ მომხმარებელმა Natia Colussi-მ საკუთარ იუთუბ არხზე გამოაქვეყნა ვიდეო, სათაურით “მსოფლიო მომავალი|მმართველობა| საქართველო.” ვიდეოში საუბარია Vision 2050-ის შესახებ, რომელიც ავტორის თქმით, მეორედ მოსვლის