29 ოქტომბერს tvalsazrisi.ge-ს ავტორმა Irakli Jankarashvili ფეისბუქზე გამოაქვეყნა საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის შვილის – ედუარდ სააკაშვილის ფოტო შემდეგი წარწერით: “არ გამოვრიცხავ პოლიტიკაში მოსვლას, რადგან მაქვს საკმარისი
Kalbia Realuria 1920x1080 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
მიშას თუ ფრანგი ოლიმპიელების დასახვედრად? – 2016 წლის ფოტო 2021 წლის არჩევნებისთვის
29 სექტემბერს ფეისბუქ მომხმარებელმა Mindia Avaliani-მა  თვითმფრინის გარშემო შეკრებილი ათეულობით ადამიანის ფოტო გამოაქვეყნა. აღწერის მიხედვით, ფოტოზე ის ქართველი ემიგრანტები არიან, რომლებიც პარიზის შარლ დეგოლის სახელობის აეროპორტიდან
elza12 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
საიდან იღებს სათავეს მითი უოლტ დისნეის გაცოცხლების შესახებ?
27 სექტემბერს ვებ-გვერდზე npg.ge გამოქვეყნდა სტატია სათაურით “ვოლტ დისნეის გაყინულ სხეულს გარდაცვალებიდან 55 წლის შემდეგ გაადნობენ და მის გაცოცხლებას შეეცდებიან”. სტატიაში ნათქვამია, რომ ვოლტ დისნეის სხეული გარდაცვალების
Untitled 1 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ვინ აცეკვდა კიევის ღამის კლუბში – სააკაშვილი, Голобородько თუ Клевцов-ი?
29 სექტემბერს საინფორმაციო სააგენტო Pia-მ გამოაქვეყნა ვიდეო, რომელშიც უცნობი მამაკაცის ცეკვაა ასახული. Pia წერს, რომ ეს მამაკაცი მიხეილ სააკაშვილია და მან კიევის ღამის კლუბში წარმოდგენა მოაწყო.
melia ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
თქვა თუ არა ნიკა მელიამ, რომ არჩევნები არ ყალბდება?
29 სექტემბერს ფეისბუქ მომხმარებელმა თამარ ჯანელიძემ გამოაქვეყნა ვიდეო, რომელშიც მოყვანილია ფრაგმენტი ამავე დღეს ოპოზიციური პარტიების მიერ გამართული ბრიფინგიდან. ნაწყვეტში თბილისის მერის პოსტზე ოპოზიციური პარტიების ნაწილის საერთო