რატომ დააკავეს ხორვატიაში მასწავლებელი?
2021 წლის 20 ნოემბერს ფეისბუქ პროფილმა „მინდა დავჩე ადამიანად“ გამოაქვეყნა ვიდეო, რომელშიც ნაჩვენებია, თუ როგორ აპატიმრებს ორი პოლიციელი ქალს. პოსტის ავტორის აღწერით, ქალი ხორვატიაში სკოლის დაწყებითი კლასის
22 ნოემბერს ფეისბუქ-მომხმარებელმა Tedo Abashidze ონლაინ გამოცემა on.ge-ს სტატიის სქრინი გამოაქვეყნა. On.ge-ს ლოგოიან სქრინზე საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილის ფოტო საბჭოთა კავშირის დროშის ფონზეა გამოსახული, რომესაც შემდეგი სათაური
24 ნოემბერს ფეისბუქ მომხმარებელმა Ana Caava გამოაქვეყნა პოსტი, რომელიც სხვადასხვა აქციების ფოტოკოლაჟს წარმოადგენს. პოსტის მიხედვით, ფოტოები ავსტრიაში, ხორვატიაში, იტალიაში, ნიდერლანდებში, ესპანეთში, ბელგიაში და საფრანგეთში იძულებითი ვაქცინაციის
2021 წლის 23 ნოემბერს სოციალურ ქსელში ონლაინ გამოცემა publishers.ge-ის სტატია გავრცელდა, რომლის სათაურის მიხედვითაც, უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმერ ზელენსკიმ მიხეილ სააკაშვილი პრემიერ-მინისტრად დანიშნა. publushers.ge აღნიშნავს, რომ ამ ამბის
14 ნოემბერს ფეისბუქ-პროფილმა Nina Marji გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც წერს, რომ 1 დეკემბრიდან საბერძნეთში არავაქცინირებულებს კორონავირუსზე ტესტირების გარეშე სუპერმარკეტებშიც აღარ შეუშვებენ, ხოლო ის მშობლები, რომლებიც შვილების ვაქცინირებაზე უარს
20 ნოემბერს კრემლის გამოცემა News Front-ის ქართულენოვანი ვერსიის News Front-ისა და პრორუსული და პროსახელისუფლებო სარედაქციო პოლიტიკის მქონე Spacenews.io ვებ-გვერდებზე “კავკასიის ისლამური კვლევების ცენტრის” დამფუძნებლის შოთა აფხაიძის ფეისბუკ პოსტი გამოაქვეყნდა. აფხაიძე ამტკიცებს,
2021 წლის 23 ნოემბერს ოპოზიციური პარტიების მადისკრედიტებელმა ფეისბუქ გვერდმა “მიხეილ უკრაინოლოგი” გიგი უგულავას ოფიციალური ფეისბუქ გვერდის პოსტის სქრინი გამოაქვეყნა, რომელშიც “ვარდების რევოლუციის” შედეგებად შემდეგი პუნქტებია ჩამოთვლილი:
22 ნოემბერს რამდენიმე ფეისბუქ ანგარიშმა პროფესორ გიორგი ფხაკაძის ფეისბუქ ვიდეოდან ფრაგმენტი გააზიარა. გავრცელებულ ვიდეოში ის აცხადებს, რომ კოვიდ19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინით აცრილი და აუცრელი ადამიანები ვირუსს
23 ნოემბერს ფეისბუქ გვერდმა Post tv-ანალიტიკა, ონლაინ გამოცემებმა “მარშალპრესი,” TV Free და ფეისბუქ მომხმარებელმა Xuxutaishvili Irma გამოაქვეყნეს ფოტო, რომელზეც მიხეილ სააკაშვილის კარიკატურული გამოსახულებით ბანერია ასახული. ბანერზე ჩანს წარწერა “Вышвырнули из ОДЕССЫ- Выдворим
19 და 20 ნოემბერს ფეისბუქ გვერდზე Newsportal.ge და ჯგუფებში ქართველები იტალიაში, ქართული დიასპორა იტალიაში და ჩვენი კულინარიული სამყარო იდენტური ტექსტის შემცველი პოსტები გავრცელდა. ტექსტის მიხედვით, ამერიკაში 15 წლის მოზარდმა პური მოიპარა, სასამართლო
15 ნოემბერს ანტივაქსერულმა ფეიბუქ ანგარიშმა “ვინც იცრება გაიცრება” გამოაქვეყნა პოსტი, რომლის თანახმად, ბრიუსელში, ევროკომისიის შტაბ-ბინაში მდებარეობს სუპერ კომპიუტერი 666 მხეცის შენობა, სადაც ადამიანების დაჩიპვაზე მუშაობენ. პოსტის
21 ნოემბერს ფეისბუქ გვერდმა რეზიდენტი/Resident საქართველოს მესამე პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის პირადი ექიმის, ნიკოლოზ ყიფშიძის შესახებ ინფორმაცია სქრინის სახით გამოაქვეყნა. IPN-ის ფოტოზე, რომელზეც ნიკოლოზ ყიფშიძე ჩანს, თანდართულია