shetsdomashi shemqhvani 12 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რატომ დააკავეს ხორვატიაში მასწავლებელი?
2021 წლის 20 ნოემბერს ფეისბუქ პროფილმა „მინდა დავჩე ადამიანად“ გამოაქვეყნა ვიდეო, რომელშიც ნაჩვენებია, თუ როგორ აპატიმრებს ორი პოლიციელი ქალს. პოსტის ავტორის აღწერით, ქალი ხორვატიაში სკოლის დაწყებითი კლასის
ქმნის თუ არა ღარიბაშვილი “შრომის პოლიციას”?
22 ნოემბერს ფეისბუქ-მომხმარებელმა Tedo Abashidze ონლაინ გამოცემა on.ge-ს სტატიის სქრინი გამოაქვეყნა. On.ge-ს ლოგოიან სქრინზე საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილის ფოტო საბჭოთა კავშირის დროშის ფონზეა გამოსახული, რომესაც შემდეგი სათაური
ანტივაქსერული აქცია ვენაში თუ ანტიკომუნისტური აქცია მოსკოვში – რას ასახავს ფოტო?
24 ნოემბერს ფეისბუქ მომხმარებელმა Ana Caava გამოაქვეყნა პოსტი, რომელიც სხვადასხვა აქციების ფოტოკოლაჟს წარმოადგენს. პოსტის მიხედვით, ფოტოები ავსტრიაში, ხორვატიაში, იტალიაში, ნიდერლანდებში, ესპანეთში, ბელგიაში და საფრანგეთში იძულებითი ვაქცინაციის
dezinphormatsia 58 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ვინ ავრცელებს დეზინფორმაციას მიხეილ სააკაშვილის უკრაინის პრემიერ-მინისტრად დანიშვნის შესახებ?
2021 წლის 23 ნოემბერს სოციალურ ქსელში ონლაინ გამოცემა publishers.ge-ის სტატია გავრცელდა, რომლის სათაურის მიხედვითაც, უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმერ ზელენსკიმ მიხეილ სააკაშვილი პრემიერ-მინისტრად დანიშნა. publushers.ge აღნიშნავს, რომ ამ ამბის
dezinphormatsia 56 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
სჭირდებათ თუ არა საბერძნეთში არავაქცინირებულებს ტესტირება სუპერმარკეტში შესასვლელად?
14 ნოემბერს ფეისბუქ-პროფილმა Nina Marji გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც წერს, რომ 1 დეკემბრიდან საბერძნეთში არავაქცინირებულებს კორონავირუსზე ტესტირების გარეშე სუპერმარკეტებშიც აღარ შეუშვებენ, ხოლო ის მშობლები, რომლებიც შვილების ვაქცინირებაზე უარს