2021 წლის 4 დეკემბერს, ტელეკომოპანია ობიექტივის გადაცემა „ეთერი 8-ში“ სტუმრობისას, პატრიოტთა ალიანსის წევრმა, მალხაზ თოფურიამ განაცხადა, რომ გაერთანებული ერების ორგანიზაციის მიერ გამოქვეყნებული სტატისტიკის მიხედვით, ქართული ენა გაქრობის
dezinphormatsia 21 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ალტ-ინფო ამტკიცებს, რომ საბჭოთა კავშირი ეროვნული იდენტობას მეტად იცავდა, ვიდრე ევროკავშირი იცავს დღეს
2021 წლის 23 ნოემბერს ტელეკომპანია “ალტ-ინფოს” გადაცემა ალტ-ანალიტიკის წამყვანმა შოთა მარტინენკომ განაცხადა, რომ ევროსაბჭოში და ევროკავშირში ინტეგრაცია იდენტობისა და ეროვნული მენტალიტეტის გაქრობის ტოლფასი იქნება. ამის საპირისპიროდ
შეადარა თუ არა გიული ალასანიამ მიხეილ სააკაშვილი ალექსანდრე მაკედონელს?
7 დეკემბერს ფეისბუქ მომხმარებელმა კახა მიხანაშვილმა ჯგუფში პროტესტი! Protest! Протест! საქართველოს მესამე პრეზიდენტის დედის გიული ალასანიას ფოტო შემდეგი წარწერით გამოაქვეყნა: “გიული ალასანია: ,,მსოფლიოს ისტორია კარგად ვიცი და
რა ვიცით ომიკრონ ვარიანტის სიმპტომებისა და წარმოშობის შესახებ?
2021 წლის 30 ნოემბერს ფეისბუქ  ანგარიშებმა ბიბლიის მორწმუნე ქრისტიანები და ბოლო ჟამის ქრისტიანები იდენტური პოსტები გამოაქვეყნეს, რომელთა მიხედვითაც, კორონავირუსის ახალი სამხრეთ აფრიკული შტამის “ომიკრონის” სიმპტომები კორონავირუსის ვაქცინისთვის დამახასიათებელი გვერდითი
ითხოვს თუ არა ევროკომისიის პრეზიდენტი ნიურნბერგის კოდექსის გაუქმებას?
5 დეკემბერს ჰომეოპათმა თინა თოფურიამ და ანტივაქსერმა აქტივისტმა ნინა მარჯიმ ევროკომისის პრეზიდენტის განცხადების შესახებ პოსტი გამოაქვეყნეს.  მათ მიერ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, ურსულა ფონ დერ ლაიენმა ნიურნბერგის კოდექსის გაუქმება მოითხოვა,
ალტ-ინფო ამტკიცებს, რომ ჩრდილოეთ კორეაში, ირანსა და ბელორუსში დასავლეთზე დაბალი კრიმინალია
2021 წლის 23 ნოემბერს ალტ-ინფოს გადაცემა „ალტ-ანალიტიკა“ ერთ-ერთმა წამყვანმა გიორგი ქარდავამ განაცხადა, რომ რაც უფრო ლიბერალურია სახელმწიფო, მით უფრო ხშირად ხდება დანაშაული. Მისი მტკიცებით, მსოფლიოში ყველაზე მეტ