“უფლის მზე”, “ხელოვნური მზე” თუ რაკეტა?
10 იანვარს ფეისბუკ მომხმარებელმა შორე შანიძემ გამოაქვეყნა პოსტი, რომლშიც ამტკიცებს, რომ ჩინელებს “უფლის მზე” არ აკმაყოფილებთ და ამიტომ ხელოვური მზე შექმნეს, რომელიც უფრო დიდი “სასწაულია”. პოსტს
2022 წლის 8 იანვარს ფეისბუქ გვერდმა კონსერვატორი “ამერიკის ხმის” მიერ საქართველო-ამერიკის დიპლომატიური ურთიერთობების 30-ე წლის აღსანიშნავად მომზადებული დოკუმენტური ფილმის ფრაგმენტი გამოაქვეყნა, რომელიც ზვიად გამსახურდიას მიმართ ამერიკის დამოკიდებულებას ეხება. ვიდეოში
10 იანვარს ფეისბუკ-ანგარიშმა “პატრიოტი ქართველი” საინფორმაციო სააგენტო “ინტერპრესნიუსის” ლოგოთი სქრინი გამოაქვეყნა, რომელზეც სამოქალაქო აქტივისტის დავით ქაცარავას ფოტო და ციტატაა გამოსახული. სქრინზე მოყვანილი ციტატის მიხედვით, ქაცარავა ნებისმიერ
4 იანვარს ფეისბუქ ანგარიშმა “ბიბლიის მორწმუნე ქრისტიანები” გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც ნათქვამია, რომ ბიზნესმენი ირაკლი ჭკადუა, რომელიც სამჯერ იყო აცრილი, გარდაიცვალა. ““ვაქცინა” ძალიან ეფექტურია” – ნათქვამია პოსტში.
8 იანვარს ფეისბუკ მომხმარებელმა მანო ბერიძემ გამოაქვეყნა პოსტი, რომლის თანახმადაც, ბრაზილიელ სპორტულ ჟურნალისტს, რაფაელ სილვას, რომელიც 28 დეკემბერს კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინის მესამე დოზით აიცრა, პირდაპირ ეთერში
3 იანვარს ფეისბუქ-მომხმარებელმა გოგა არაბული ყოფილი პარლამენტარის გუგული მაღრაძის ფოტო გამოაქვეყნა, რომელზეც საზოგადოებრივი მაუწყებლის ლოგო და შემდეგი ციტატაა დატანილი: “თუ ქალი 60 კილოგრამს აღემატება. კანონით ეკრძალება გათხოვება”.
2022 წლის 10 იანვარს ფეისბუქ ანგარიშმა “პოლიტიკური სატირა” პარტია “ლელო – საქართველოსთვის” ლიდერის მამუკა ხაზარაძის სახელით შემდეგი ციტატა გამოაქვეყნა: “ეს ყველაფერი პირადად ვლადიმერ პუტინის დავალებით ხდება,
4-5 იანვარს ფეისბუქ მომხმარებლებმა ზაზა გვალიამ, მონიკა შამუგიამ, ზაზა სტურუამ და “ფანტინამ” გამოაქვეყნეს ტვ “ობიექტივის” გადაცემის ფრაგმენტი, სადაც ჟურნალისტი ნინო რატიშვილი თინათინ გოცაძეს ესაუბრება. გოცაძის მტკიცებით, ვაქცინაცია ვერც დაავადების
4 იანვარს ფეისბუქ მომხმარებელმა Lasha Modebadze ქართველი დიპლომატისა და პუბლიცისტის გელა ჩარკვიანის ფოტო გამოაქვეყნა. ფოტოზე ისრით გელა ჩარკვიანის ყელზე ჩამოკიდებულ ორდენზეა მიმართული. პოსტის აღწერაში ერთადერთი სიტყვა “მალტა”
7, 8 და 9 იანვარს იანვარს ქართულ სოციალურ ქსელში ვირუსულად გავრცელდა ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ რუსეთის რესტორატორთა კავშირმა ხინკალი რუსული სამზარეულოს განუყოფელ კერძად გამოაცხადა. გავრცელებული
7 იანვარს ფეისბუქ-გვერდმა Akhali Dzala ახალი ძალა გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც აღნიშნულია, რომ პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით, 2022 წლის მაისში ბესიკის ქუჩაზე ბიძინა ივანიშვილის ძეგლი აღიმართება. პოსტს ძეგლის ფოტოც ახლავს,
2022 წლის 4 იანვარს Facebook მომხმარებელმა Diana Berdzenishvil-მა გამოაქვეყნა ფოტო, წარწერით: “როცა პრინცესა ხარ და ვარკეთილში ცხოვრობ”. ფოტოზე, მრავალსართულიანი შენობა ჩანს, რომელსაც ბოლო სართულზე კოშკის ფორმის