16 იანვარს ფეისბუკ მომხმარებელმა Zarko Iverieli გამოაქვეყნა პოსტი, რომლის თანახმადაც, ნიდერლანდებში პოლიციამ, ოჯახს, რომელიც ვაქცინაციის მიმართ კრიტიკულად იყო განწყობილი, ბავშვი წაართვა. პოსტის ავტორი ნიდერლანდებს “უტ…კო
gaqhalbebuli tsitata 4 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
მეგის ქარდავას სახელით გაყალბებული განცხადება ძალადობას გმობს
25 იანვარს ფეისბუქ გვერდმა “„ეროვნული ამბები – National News“ პოსტი გამოაქვეყნა, რომლის თანახმადაც, სოციალურ ქსელში თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო პოლიციის დეპარტამენტის ყოფილი უფროსის მეგის ქარდავას განცხადება
shetsdomashi shemqhvani 2 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რატომ არ ნიშნავს N-ანტისხეულების დონის შემცირება ბუნებრივი იმუნიტეტის დაქვეითებას?
14 იანვარს ფეისბუქ-პროფილმა Nozadze Mishka ჯგუფში “უარი ვირუსის ავტორებისგან გამოგზავნილ ვაქცინას” პოსტი გამოაქვეყნა, რომელშიც წერს, რომ დიდი ბრიტანეთის მთავრობა აღიარებს, რომ ვაქცინებმა ბუნებრივი იმუნური სისტემა
რა უღირს “პოლიტიკანოს” უკრაინის მადისკრედიტირებელი პოსტების რეკლამა ფეისბუკზე?
რუსეთ-უკრაინას შორის საომარი ვითარების ესკალაციასთან ერთად, რაც უკრაინის საზღვრებთან რუსეთის სამხედრო ძალების მობილიზებას უკავშირდება, სოციალურ ქსელში უკრაინის წინააღმდეგ პრიმაკოვის სახელობის რუსულ-ქართულ საზოგადოების ცენტრთან დაკავშირებული ფეისბუქ
“თვალსაზრისის” მანიპულაცია ამერიკელი დიპლომატების მიერ უკრაინის დატოვების შესახებ
23 ნოემბერს ონლაინ გამოცემამ “თვალსაზრისი” უკრაინაში მიმდინარე მოვლენების შესახებ მასალა შემდეგი სათაურით გამოაქვეყნა: “უკრაინიდან პირველები ამერიკელი დიპლომატები გარბიან”.  ინფორმაცია ამერიკული მედიასაშუალების Fox News-ის ჟურნალისტის ლუკას
რას ამბობს დანიური კვლევა “ომიკრონზე” და როგორ განმარტავს კვლევას თინა თოფურია?
19 იანვარს ჰომეოპათმა თინა თოფურიამ გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც ნათქვამია, რომ დანიაში ჩატარებულმა ახალმა კვლევამ “მოდერნასა” და “ფაიზერის” ვაქცინების კორონავირუსის ახალი ვარიანტის “ომიკრონის” წინააღმდეგ არაეფექტიანობა დაადასტურა.
“პოლიტიკანოს” მანიპულაცია ნაციზმის განდიდების წინააღმდეგ გაეროს რეზოლუციაზე აშშ-სა და უკრაინის მხარდაჭერაზე
30 დეკემბერს ფეისბუქ გვერდმა “პოლიტიკანო” გაეროს ნაციზმთან ბრძოლისა და მისი ჰეროიზაციის საწინაღმდეგო რეზოლუციის შესახებ პოსტი გამოაქვეყნა. პოსტის მიხედვით, რუსეთის მიერ ინიცირებულ რეზოლუციას 49 სახელმწიფომ, მათ
უნდა ემორჩილებოდნენ თუ არა სახალხო დამცველი და სახელმწიფო ინსპექტორი მთავრობას?
2022 წლის 18 იანვარს კონსერვატიული მოძრაობის ერთ-ერთმა ლიდერმა გიორგი ქარდავამ ალტ-ინფოს გადაცემა “ალტერნატიულ ხედვაში” სახალხო დამცველისა და სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის შესახებ ისაუბრა. მისი თქმით, აღნიშნული