კონგრესი თუ გენერალ მარკ მილის პროგნოზი?
6 თებერვალს ფეისბუკ გვერდმა “კარდჰუ” გამოაქვეყნა პოსტი, რომლის მიხედვითაც, აშშ-ს კონგრესმა განაცხადა, რომ თუ რუსეთი უკრაინაში შეიჭრება, შესაძლოა, კიევი 72 საათში დაეცეს. პოსტი შეცდომაში შემყვანია,
3 თებერალს ფეისბუქ მომხმარებელმა David Tordia საქართველოს მესამე პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის ციტატა გამოაქვეყნა. ციტატის მიხედვით, სააკაშვილმა თქვა, რომ პუტინს მისი ისტერიული შიში აქვს და მისი
21 იანვარს ონლაინ გამოცემაში “საქართველო და მსოფლიო” საზოგადოება “სტალინელის” ხელმძღვანელის გრიგოლ ონიანის სტატია, სათაურით “სტალინი მეორე მსოფლიო ომში” გამოაქვეყნა. სტატიაში გრიგოლ ონიანი პოლონეთში, კატინის ტყეში
2 თებერვალს ფეისბუქ-პროფილმა თალიბანელი კონსერვატორი გამოაქვეყნა პოსტი, რომლის მიხედვითაც უკრაინის ფუტსალის ნაკრების მწვრთნელმა განაცხადა, რომ საქართველო-რუსეთის მატჩზე არც ერთ მხარეს არ უქომაგებს. პოსტს თან ერთვის
3 თებერვალს „მართვის სტრატეგიული ინსტიტუტის“ ხელმძღვანელმა, პეტრე მამრაძემ გადაცემაში „იმედი LIVE“ განაცხადა, რომ “ნაციონალური მოძრაობის” ლიდერები 2008 წელს რუს მაღალჩინოსნებთან მოლაპარაკებებს აწარმოებდნენ. მამრაძის მტკიცებით, იმდროინდელმა
26 იანვარს ფეისბუქ მომხმარებელმა Koba Jakobia გამოაქვეყნა ვიდეო, რომელიც გრაფენის ჰიდროქსიდს შეეხება. ვიდეოში გერმანელი ქიმიკოსი ანდრეას ნოაკი ამბობს, რომ კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინები გრაფენის ჰიდროქსიდს შეიცავს,
2022 წლის 2 თებერვალს “ასავალ-დასავალის” ჟურნალისტმა გიორგი გიგაურმა საკუთარ ფეისბუკ ანგარიშზე მიხეილ სააკაშვილის შემდეგი ციტატა გამოაქვეყნა: „ჩემს მეგობარ ილჰამ ალიევთან შევთანხმდით, რომ დავითგარეჯში საზღვრის ხაზი
2 თებერვალს ფეისბუქ მომხმარებელმა კა ტომ ფეისბუქ ჯგუფში “კონსერვატიული მოძრაობა (მხარდამჭერები) უკრაინასთან და ბელარუსთან დაკავშირებით აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტემენტის განცხადების შესახებ პოსტი გამოაქვეყნა. Პოსტის მიხედვით, აშშ-მა
2022 წლის 30 იანვარს ფეისბუქ მომხმარებელმა თორნიკე ბიძინაშვილმა რუსულენოვანი ვიდეო გამოაქვეყნა, რომლის მიხედვითაც, 2022 წლის 15 იანვარს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ კორონავირუსის პანდემია ტყუილად, ხოლო
2022 წლის 18 იანვარს Facebook გვერდზე ტელეკომპანია სეზონი • TV Sezoni ბესო ჩუბინიძის საავტორო გადაცემა “სტალინი” გავიდა. გადაცემა იოსებ ჯუღაშვილის პიროვნების პოზიტიურ წარმოჩენასთან ერთად გარკვეულ
23 იანვარს ანტივაქსერმა ზვიად გოგიაშვილმა ფეისბუკზე გამოაქვეყნა პოსტი, რომლის თანახმად, ლონდონის მეტროპოლიტენის პოლიციამ ვაქცინაციის შედეგად გარდაცვლილთა დიდი რაოდენობის ადამიანების გამო ექიმებისა და ადვოკატების საჩივარი მიიღო,
პირველ თებერვალს ტელეკომპანია “რუსთავი 2-ის” ეთერში გადაცემა “ღამის პრაიმ-თაიმში” მიწვეულმა სტუმრებმა და წამყვანებმა კოვიდსაწინააღმდეგო ვაქცინაციის საკითხი განიხილეს. სტუმრების ერთი ნაწილი ვაქცინაციას მხარს უჭერდა, მეორე ნაწილი