20 თებერვალს ფეისბუქ-გვერდზე ბექა ვარდოსანიძის ბლოგი•Beka Vardosanidze’s blog გამოქვეყნდა პოსტი, რომელშიც წერია, რომ პენსილვანიამ სკოლების საკლასო ოთახებში CNN აკრძალა და მის ნაცვლად მოსწავლეებს პატრიოტულ ვიდეოებს
dezinphormatsia 20 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ანტივაქსერული “ემის” 4 დეზინფორმაცია Covid-19-ის ვაქცინების შესახებ
17 თებერვალს ექიმების, მიკრობიოლოგებისა და იურისტების გაერთიანების ფეისბუქ გვერდზე “ემი” დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის (NCDC) ტერიტორიაზე გადაღებული ვიდეო გამოქვეყნდა. ვიდეოში “ემი” ჯგუფის
manipulatsia 5 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რატომ აფრთხობს კრემლის მედიას ბრიტანულ-პოლონური ალიანსი?
2022 წლის 16 თებერვალს ონლაინ გამოცემამ “საქართველო და მსოფლიო” გამოაქვეყნა სტატია, სათაურით “პოლონური გამოცემა: ინგლისსა და უკრაინასთან კავშირი სახიფათოა პოლონეთისთვის”, სადაც საუბარი იყო უკრაინის, დიდი
ვინ შეჰნატრის ბელარუსს და რუსეთის დაპირებულ “სტაბილურობას”?
17 თებერვალს ალტ-ინფოს ფეისბუქ გვერდსა და იუთუბის არხზე გადაცემის “ალტერნატიული ხედვის” ფრაგმენტი გავრცელდა, რომელიც ბელორუსს შეეხებოდა. ვიდეოს დასაწყისში ალტ-ინფოს წამყვანის და კონსერვატიული მოძრაობის წევრის ზურა
რატომ იმყოფება აშშ-ს ელჩი ვაშინგტონში და ვინ ავრცელებს დეზინფორმაციას დეგნანის შესახებ?
20 თებერვალს ონლაინ გამოცემამ Info Analytical საქართველოში აშშ-ს ელჩის, კელი დეგნანის შესახებ ინფორმაცია შემდეგი სათაურით გამოაქვეყნა: “გარყვნილი კელის” ელჩობის დროს, საქართველოში ანტიამერიკული განწყობები უმაღლეს ნიშნულზე
Misinformacia 1920x1080 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ვინ ამტკიცებს, რომ უკრაინამ სეპარატისტების კონტროლირებად სოფლებს ცეცხლი გაუხსნა?
2022 წლის 17 თებერვალს ფეისბუქ მომხმარებელმა მალხაზ ხაბაზმა გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც წერს, რომ უკრაინელმა სამხედროებმა 17 თებერვლის დილას დონბასში სეპარატისტების მიერ კონტროლირებად ათამდე სოფელს ყუმბარმტყორცნებით
ვინ არიან “ანგლოსაქსები” და ვის ადანაშაულებს რუსეთის ნაცვლად დეკანოზი სპირიდონი?
16 ოქტომბერს ტელეკომპანია “ალტ-ინფოს” გადაცემაში “დღის კომენტარი” უკრაინასთან დაკავშირებული გეოპოლიტიკური საკითხების განსახილველად დეკანოზი სპირიდონ ცქიფურიშვილი სტუმრად იმყოფებოდა. დეკანოზმა კონფლიქტის წარმოშობის მიზეზებსა და მხარეების ინტერესებსა საუბრისას
ვინ ავრცელებს ინფორმაციას, თითქოს წალენჯიხის მერმა სწრაფი ჩარიცხვის აპარატი კაბინეტში დაიდგა?
16 თებერვალს “ქართული ოცნების” მხარდამჭერი ფეისბუქ გვერდის “ლიდერი 41” ადმინისტრატორმა დავით თორდიამ პირად ფეისბუქ-პროფილზე წალენჯიხის მერის, გიორგი ხარჩილავას ფოტო გამოაქვეყნა, რომელზეც ხარჩილავას უკან სწრაფი ჩარიცხვის