dezinphormatsias ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
მოხერხდა თუ არა ჰუმანიტარული დერეფნით უკრაინის მოქალაქეების ევაკუაცია?
18 მარტს ფეისბუკ მომხმარებელმა ლევან ჯოგლიძემ უკრაინაში ჰუმანიტარული დერეფნების შესახებ სქრინშოტი გამოაქვეყნა. სქრინში მოცემული ინფორმაციის თანახმად, მარიუპოლში ჰუმანიტარული კორიდორი უკვე სამჯერ გაიხსნა, თუმცა  “უკრაინელი ნაცისტები”
ასახავს თუ არა Future Russia-ს 2017 წლის ფოტო 2022 წლის ბულგარეთის მოვლენებს?
19 მარტს ფეისბუკ ანგარიშმა ‘Future Russia’ გამოაქვეყნა ფოტო, რომელზეც რუსეთისა  და ბულგარეთის დროშებით შეკრებილი ხალხი ჩანს, დროშაზე კი შემდეგი წარწერაა: „ბულგარეთი და რუსეთი: ძმები სამუდამოდ“.
დაბლოკეს თუ არა ბრიტნი სპირსის ინსტაგრამი ნატო-ს საწინააღმდეგო პოსტის გამო?
18 მარტს ფეისბუქ ჯგუფში Russian Canada-Русская Канада-ში მომხმარებელმა Selenge Piyadigama-მ ამერიკელი მომღერლის ბრიტნი სპირსის შესახებ პოსტი გამოაქვეყნა. აღწერის მიხედვით, ბრიტნი სპირსის ინსტაგრამ ანგარიში ჩრდილო-ატლანტიკური ალიანსის
სანქციებთან დაკავშირებით კელი დეგნანის განცხადება მცდარი ინტერპრეტაციით ვრცელდება
17 მარტს ფეისბუქ-მომხმარებელმა ნიკოლოზ კვანჭიანმა “მთავარი არხის” პოსტის სქრინშოტი გამოაქვეყნა, რომელზეც საქართველოში აშშ-ის ელჩი, კელი დეგნანი და შემდეგი წარწერა ჩანს: “ნებისმიერი ქვეყანა, რომელიც არ დაემორჩილება
უცნობი ვირუსი თუ ღორის გრიპი? – ბიოლაბორატორიებზე 2016 წლის რუსულენოვანი დეზინფორმაცია ვრცელდება
12 მარტს ფეისბუქ მომხმარებელმა ივანე ბედიანაშვილმა გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც ის ამტკიცებს, რომ 2016 წელს ხარკოვში პენტაგონის მიერ დაფინანსებული ლაბორატორიიდან გავრცელებული გაურკვეველი ვირუსით ოცი უკრაინელი სამხედრო
“ფემინას” დამფუძნებლის სახელით გაყალბებული პოსტი ვრცელდება
1 მარტს ფეისბუკ ანგარიშმა მრისხანე ბაბუაწვერა გამოაქვეყნა სქრინი, რომელზეც ფონდი “ფემინას” დამფუძნებლის ნინო ბაისონაშვილის ფეისბუკ პოსტია ასახული. პოსტზე ძალადობრივი და კრემლისტური  ტვ “ალტ-ინფოს” წამყვანის თათია