gaqhalbebuli tsitata 8 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ელენე ხოშტარიაზე მიშა მშვილდაძის გაყალბებული ციტატა  ვრცელდება
16-17 ივნისს “ქართული მარშის” ლიდერმა სანდრო ბრეგაძემ, ასევე ფეისბუქ-პროფილებმა სამშობლოსთვის მებრძოლი, Giorgi Zerekidze, ხატია ჯანაშია და Mixeil Metreveli ტელეწამყვან მიშა მშვილდაძის სახელით შემდეგი ციტატა გამოაქვეყნეს:
ბაღათურიას დეზინფორმაცია, თითქოს ზელენსკი და ბლინკენი საქართველოს მეორე ფრონტის გახსნისკენ მოუწოდებენ
14 ივნისს ტელეკომპანია “ალტ-ინფოს” გადაცემაში “ალტერნატიული ხედვა” პარტია „ქართული დასის“ ლიდერმა ჯონდი ბაღათურიამ პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის 14 ივნისს გამართული ბრიფინგის განხილვისას განაცხადა, რომ ვოლოდიმირ ზელენსკიმ
იყო თუ არა საბჭოთა საქართველოში ერთ სულ მოსახლეზე მოხმარების მაჩვენებელი 42 000$?
11 ივნისს ადვოკატმა ირაკლი ზაქარეიშვილმა საკუთარ ფეისბუქ გვერდზე გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც ამბობს, რომ 1989 წლის მეორე კვარტლის მდგომარეობით საქართველოს საბჭოთა სოციალისტურ რესპუბლიკაში ერთ სულ მოსახლეზე
manipulatsia 10 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
სად შეასახლეს უკრაინელი ლტოლვილები ნიდერლანდებში და რას ამტკიცებენ Желтые сливы და იაკოვ კედმი?
სოციალურ ქსელში რუსულენოვანი ფეისბუქ მომხმარებლები  იდენტურ ვიდეოებს ავრცელებენ. (1,2,3,4,5,6). ვიდეოები შემდეგი აღწერით ვრცელდება:  “ევროპამ უკრაინელ ლტლოვილებს ციხეების კარები სტუმართმოყვარედ გაუღო….” ვიდეო ბელარუსული მედიის Желтые сливы-ს