videomanipulatsia 2 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ვიდეომანიპულაცია, თითქოს ლონდონში ადამიანის ხორცით ვაჭრობენ
21-22 აგვისტოს ფეისბუქ-პროფილებმა მათე ბიჭი და Meoradi Tansacmeli Evropidan გერმანულენოვანი ვიდეო გამოაქვეყნეს, რომელშიც ადამიანის სხეულის სხვადასხვა ნაწილი დახლებზე და მაცივრებშია მოთავსებული. კადრში ჩანს ერთგვარი მენიუც,
ramdeni ukraineli ltolvili mokhvda omis datsqhebis shemdeg rusethshi da ratom ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
რამდენი უკრაინელი ლტოლვილი მოხვდა ომის დაწყების შემდეგ რუსეთში და რატომ?
17 აგვისტოს “ქართული მარშის” ერთ-ერთმა დამფუძნებელმა ერმილე ნემსაძემ” თავის ფეისბუქ გვერდზე ლაივ ვიდეოში საუბრისას აღნიშნა, რომ რუსეთის მიერ უკრაინაში შეჭრის შემდეგ 4 მილიონი უკრაინელი რუსეთში
inphormatsia thithqos maqarashvilma kvaratskhelias gundis maisuris datsva mtkitsebulebis gareshea ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ინფორმაცია, თითქოს მაქარაშვილმა კვარაცხელიას გუნდის მაისური დაწვა, მტკიცებულების გარეშეა
22 აგვისტოს ანტიოპოზიციურმა ფეისბუქ-გვერდებმა ტერენტი გლდანელი, სექტა, ენთუზიაზმი  და ინდივიდუალურმა ანგარიშებმა (1, 2, 3, 4, 5, 6) აქტივისტ გიგა მაქარაშვილისა და საფეხბურთო კლუბ ნაპოლის ცეცხლმოკიდებული
gaqhalbebuli tsitata 3 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ითხოვს თუ არა პატარაია მეტროსადგურ ნაძალადევისთვის სახელის გადარქმევას?
22 აგვისტოს ფეისბუქ-ჯგუფში ნახალოვკა და ნახალოვკელები უფლებადამცველ ბაია პატარაიას ფოტო გამოაქვეყნეს, რომელზეც შემდეგი ციტატაა დატანილი: “მეტროსადგურ ნაძალადევს გადაერქვას სახელი და დაერქვას სადგური ნებაყოფლობითი”. იდენტური ფოტო