dezinphormatsia 4 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
ეკრძალებათ თუ არა ვაქცინირებულ ორსულებს აბორტის გაკეთება?
1 ოქტომბერს ფეისბუქი-პროფილებმა (1,2) ვაქცინაციასთან დაკავშირებით ქართული და რუსულენოვანი პოსტები გაავრცელეს. პოსტების ქართულენოვან ნაწილში ვკითხულობთ, რომ საბერძნეთსა და პოლონეთში ვაქცინირებულ ორსულებს ნაყოფის მოშორება ეკრძალებათ, მაშინაც
konteqstis gareshe 1 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
გეგმავდა თუ არა ზელენსკი 2019 წელს დონბასში ომის დაწყებას?
9 ოქტომბერს ფეისბუქზე პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის ინტერვიუს ვიდეომონაკვეთი გავრცელდა. პოსტის ავტორის თანახმად, ვიდეოში ზელენსკის მიერ ნათქვამი სიტყვები ნათელს ხდის, რატომ დაიწყო რუსეთმა უკრაინაში ომი. გავრცელებული
რა წერია რეალურად ევროკავშირის 12-პუნქტიან გეგმაში?
8 აგვისტოს გაზეთში “საქართველო და მსოფლიო” გამოქვეყნდა ინტერვიუ პრიმაკოვის სახელობის ქართულ-რუსული საზოგადოებრივი ცენტრის ხელმძღვანელთან, დიმიტრი ლორთქიფანიძესთან, რომელმაც თქვა, რომ ევროკავშირის მიერ საქართველოსთვის მიცემულ 12-პუნქტიან დავალებაში
ალტ-ინფო ევროკავშირის მიერ უკრაინისთვის იოდის შემცველი პრეპარატის გადაცემის თემით მანიპულირებს
5 ოქტომბერს პრორუსული პროპაგანდისტული მედიასაშუალების ალტ-ინფოს ფეისბუქ გვერდზე “ალტნიუსი” გამოქვეყნდა ქარდი, რომლის მიხედვითაც, ევროკავშირმა უკრაინას 5 მილიონი დოზა იოდი (კალიუმის იოდიდის ტაბლეტები) იმ შემთხვევითვის მიაწოდა,
“სპარის” სახელით შექმნილი გვერდის გათამაშება ყალბია
25 სექტემბერს ფეისბუქ-გვერდმა SPAR Georgia გამოაქვეყნა პოსტი, რომლის მიხედვითაც,  “სპარის” 90 წლის იუბილის აღსანიშნავად ყველას, ვინც პოსტს გააზიარებს და “შესრულებულიას” დაწერს, სპეციალური სასაჩუქრე ჩანთა გადაეცემა.
მიწისქვეშა ლაბორატორიებში შექმნილი ქიმერა თუ ვერცხლისფერი მარმოზეტი – რას ასახავს ვიდეო?
3 ოქტომბერს ფეისბუკ მომხმარებელმა Tamazi Odzelashvili მიწისქვაშა ლაბორატორიებში შექმნილი ქიმერების შესახებ ინფორმაცია გაავრცელა. პოსტის ავტორის თანახმად, სატანისტები მიწისქვეშა ლაბორატორიებში ქიმერებს ქმნიან, კაცობრიობას კი ამის გამო
აპირებს თუ არა იაგო ხვიჩია მიცვალებულების ოქროს კბილების გამოყენებას?
5 ოქტომბერს ფეისბუკ-მომხმარებლებმა მრისხანე ბაბუაწვერა პარტია “გირჩის” ლიდერის, იაგო ხვიჩიას სახელით პოსტის  სქრინი გამოაქვეყნა. ტექსტის მიხედვით, ხვიჩია თვლის, რომ საქართველოში საფლავების პრივატიზაცია უნდა მოხდეს, რათა
რა ვიცით რუსული რაკეტა “კინჟალის” შესახებ?
28 სექტემბერს ფეისბუკ-მომხმარებელმა მალხაზ ხაბაზმა რუსული ჰიპერბგერითი რაკეტის “კინჟალის” შესახებ პოსტი გამოაქვეყნა. მალხაზ ხაბაზის თანახმად, როდესაც რუსეთმა ეს რაკეტა გამოსცადა, ნატო-ს და დიდი ბრიტანეთის საჰაერო
რატომ არის რეგისტრირებული უკრაინის მინისტრთა კაბინეტი აშშ-ის SEC-ის ბაზაში?
1 და 2  ოქტომბერს ქართულმა (1) და რუსულენოვანმა ფეისბუკ ანგარიშებმა (1, 2, 3,) უკრაინის მინისტრთა კაბინეტის რეგისტრაციის შესახებ გაავრცელეს ინფორმაცია. პოსტებს თანდართული აქვთ ვიდეო, რომელშიც