11 ნოემბერს ფეისბუქ ანგარიშმა “ჩემი საქართველო აქ არის” წალენჯიხის მერის გია ხარჩილავას შესახებ საქართველოში აშშ-ის ელჩის კელი დეგნანის შემდეგი ციტატა გამოაქვეყნა: ,,️ასეთი ერუდირებული და საქმეზე
videomanipulatsia 3 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
აშშ-ის არჩევნების ამსახველი ვიდეოები ყალბი აღწერებით ვრცელდება
9 ნოემბერს ფეისბუქ მომხმარებელმა დავით ლორიამ ამერიკის შეერთებული შტატების 2022 წლის შუალედური არჩევნების ამსახველი ვიდეო გაავრცელა. ვიდეოში ვხედავთ პირბადიან კაცს, რომელიც რამდენიმე ფურცელზე აღნიშვნებს მიყოლებით
mtsdari inphormatsia ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
როგორ იქცნენ ცნობილი პორნოვარსკვლავები წარმატებულ ქართველ აბიტურიენტებად?
2022 წლის 30 აგვისტო – 2 სექტემბრის პერიოდში ონლაინ მედიები და სოციალურ ქსელის მომხმარებლები წარმატებული ქართველი გოგონების ია და მაია ასაძეების ფოტოებსა და ისტორიებს აქტიურად
dezinphormatsia 8 ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზა
მიაწოდეს თუ არა ნატოს ქვეყნებმა უკრაინას შიდსითა და ჰეპატიტით ინფიცირებულთა სისხლი?
3 ნოემბერს რუსულმა პროპაგანდისტულმა მედიასაშუალებებმა Правда, Lenta.ru , vkpress.ru, dzen.ru, life.ru  ნატოს ქვეყნების მიერ უკრაინისთვის მიწოდებული სისხლის შესახებ გაავრცელეს ინფორმაცია. მათ მიერ გამოქვეყნებულ მასალებში ნათქვამია,
როდის განათდა თბილისის ანძა და მშვიდობის ხიდი აზერბაიჯანის დროშის ფერებში?
8 ნოემბერს ტვიტერის ანგარიშმა სახელწოდებით “ArmenianBreakingNews” (სომხური სენსაციური ამბები) აზერბაიჯანის დროშის ფერებში განათებული თბილისის ანძისა და მშვიდობის ხიდის ფოტოები გამოაქვეყნა. აღწერის მიხედვით, დედაქალაქის ამ სიმბოლოების
ალასკაში რუსეთთან შესაერთებლად რეფერენდუმის ჩატარებაზე ამერიკული მედიის სახელით გაყალბებული ვიდეო ვრცელდება
3-4 ნოემბერს ქართულ და რუსულენოვანმა (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8) ფეისბუქ-ანგარიშებმა და ვებ-გვერდებმა (1, 2, 3, 4, 5) გაავრცელეს ინფორმაცია, რომ 4
სალომე ზურაბიშვილის სახელით კრიპტოვალუტით ვაჭრობის პლატფორმაზე მოწოდებას თაღლითური ვებ-საიტი ავრცელებს
7 ნოემბერს ფეისბუქ გვერდმა “The APX” საქართველოს პრეზიდენტის, სალომე ზურაბიშვილის, შესახებ მასალის ბმული გააზიარა.  გაზიარებული პოსტში აღწერისა და თავად სტატიის შინაარსი ერთმანეთისგან განსხვავდება: პოსტს თან
აღიარა თუ არა პენსილვანიის უზენაესმა სასამართლომ აშშ-ის საპრეზიდენტო არჩევნები გაყალბებულად?
5-6 ნოემბერს ქართულენოვანმა და რუსულენოვანმა ფეისბუქ-მომხმარებლმა (1,2,3)  გაავრცელეს ინფორმაცია, რომ პენსილვანიის შტატის უზენაესი სასამართლოს დასკვნით 2020 წლის აშშ-ის საპრეზიდენტო არჩევნები გაყალბებული იყო. რუსულენოვანი მომხმარებლები თავის
“ემი” ჯგუფი სკოლებში მშობლის ნებართვის გარეშე ბავშვების აცრასთან დაკავშირებით დეზინფორმაციას ავრცელებს
19 და 24 ოქტომბერს ანტივაქსერულად განწყობილი ექიმების, იურისტებისა და მიკრობიოლოგების გაერთიანების “ემი” ჯგუფის ფეისბუქ-ლაივებში (1,2) ჯგუფის ერთ-ერთმა წევრმა, ფატი კიპაროიძემ სკოლებსა და მშობლებს შორის გაფორმებული
გამოიყენა თუ არა უკრაინამ ჰუმანიტარული დერეფანი სევასტოპოლზე დრონებით თავდასხმისთვის?
3 ნოემბერს ფეისბუქ-მომხმარებელმა მალხაზ ხაბაზმა გამოაქვეყნა პოსტი, რომლის მიხედვით, სევასტოპოლზე დრონებით თავდასხმისთვის უკრაინამ ხორბლის გადატანისთვის შეთანხმებული ჰუმანიტარული დერეფანი გამოიყენა და სწორედ ამიტომ რუსეთმა უკრაინიდან ხორბლის