13 ნოემბერს ფეისბუქ-ანგარიშმა გაავრცელა (1, 2) ტიკ-ტოკზე გამოქვეყნებული ვიდეო, რომელზეც ანგარიშის მტკიცებით, “ქართული ოცნების” ლიდერის ბიძინა ივანიშვილის სანქცირებაზე დონალდ ტრამპის ციტატაა მოყვანილი. ვიდეოში ნაჩვენებია მხოლოდ აშშ-ის ახლადარჩეული პრეზიდენტის ფოტო, რომელზეც ტიტრებადაა დადებული შემდეგი ციტატა: “ივანიშვილის რეჟიმისთვის იმდენად მძიმე სანქციას ვამზადებთ შეიძლება ერთჯერადი სუპის ყიდვის საშვალებაც აღარ ქონდეთ “.
ინფორმაცია, თითქოს დონალდ ტრამპი ივანიშვილის სანქციერებას აანონსებს, სიმართლეს არ შეესაბამება. მსგავსი ციტატა ღია წყაროებში არ იძებნება და არც ერთ მედია საშუალებას, თუ სამთავრობო უწყებას არ გაუვრცელებია.
აღსანიშნავია, რომ დონალდ ტრამპმა ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში მრჩევლად კონგრესმენი მაიკ უოლცის კანდიდატურა წარადგინა, რომელიც წარსულში პუტინის და მისი მოკავშირეების დასანქცირებას ითხოვდა. კერძოდ, 2020 წელს მან და კიდევ 12-მა კონგრესმენმა წარადგინა მოხსენება, რომელშიც ბიძინა ივანიშვილი პუტინის ახლო მოკავშირედ იყო მოხსენიებული. დოკუმენტის თანახმად, საჭირო იყო ვლადიმერ პუტინის მოკავშირეების დასანქცირებაც, რომლებიც დესტაბილიზაციის საქმეში არიან ჩართული და რუსეთის სასარგებლო დეზინფორმაციის გავრცელებას უწყობენ ხელს. მიუხედავად ამისა, დონალდ ტრამპს ამ ეტაპზე ივანიშვილისა და საქართველოს მმართველი პარტიის შესახებ განცხადება არ გაუკეთებია.